Kochane pieniążki

Odwiedziłem w Krakowie Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego, które jest oddziałem Muzeum Narodowego (www.mnk.pl). To najcenniejsza w świecie kolekcja zabytkowych polskich numizmatów. Kolekcję stworzył Emeryk Hutten-Czapski (1828–1896). Rodzina podarowała zbiór narodowi.

Zabytkową kamienicę i wnętrze doskonale wyremontowano za pieniądze Unii Europejskiej. W „Parkiecie” zapowiadałem otwarcie muzeum (30 marca 2013). Bestsellerem był wtedy specjalny album o rarytasach w kolekcji, wydany ze wstępem ówczesnego prezesa NBP Marka Belki.

Doskonała lokata

Teraz byłem w muzeum jedynym gościem (epidemia). Oglądałem pierwsze polskie monety, banknoty i papiery wartościowe, np. „Obligacyę hipoteczną” z 1809 roku. Zobaczyłem nieznane mi ciekawe obiekty, choć wcześniej byłem w tym muzeum kilkanaście razy. Zawsze można się czegoś nauczyć.

Faktem jest, że zabytkowe numizmaty to od lat doskonała lokata. W najbliższych tygodniach odbędą się wielkie aukcje. Między innymi Antykwariat Michał Niemczyk wystawi 17 października bogatą ofertę (www.niemczyk.pl). Jako ilustrację wybrałem efektowne obiekty, w tym związane z kultem Piłsudskiego.

W podwórzu krakowskiego muzeum w 2016 roku zbudowano nowoczesny pawilon, poświęcony malarzowi Józefowi Czapskiemu (1896–1993), wnukowi Emeryka Czapskiego. Teraz przyszedłem do pawilonu, żeby po raz kolejny pooglądać malarstwo Czapskiego i jego pokój żywcem przeniesiony z siedziby redakcji „Kultury” w Maisons-Laffitte pod Paryżem, gdzie żył i tworzył po wojnie.

Ze zdumieniem obserwuję na rynku sprzedaże obrazów Czapskiego. Ceny oscylują wokół 30 tys. zł. To są ceny śmiesznie niskie, jak na malarstwo o wybitnej wartości estetycznej. Jak za obrazy namalowane przez legendarnego artystę. Czapski w Europie znany jest nie tylko jako malarz, ale także jako pisarz, który przez lata walczył o ujawnienie prawdy o zbrodni w Katyniu.

Od czego w istocie zależą rynkowe notowania malarzy? Od mody? Nie przyszła jeszcze moda na Czapskiego? W 2016 roku z okazji otwarcia krakowskiego „Pawilonu” pytałem w „Parkiecie”: „Czy podrożeją obrazy Józefa Czapskiego, dziś względnie tanie?”. Artykuł ukazał się 15 kwietnia 2016 r. Od tamtego czasu było szereg impulsów, które powinny spowodować wyraźny wzrost cen, jednak ceny nie drgnęły.

Spełnione są w tym wypadku wszystkie racjonalne kryteria warunkujące wzrost. Jednak obrazy Czapskiego nadal są względnie tanie. Nie zaiskrzyło między malarstwem Czapskiego a konsumentami rynku sztuki? Zaiskrzy?

Ze zgrozą czytam różnych nawiedzonych autorów, którzy wymyślają cudowne współczynniki. Współczynnik ma wskazywać, o ile drożeć będzie malarstwo danej kategorii. To nieporozumienie.

Parę dni temu na aukcji w stolicy Polski za 35 tys. zł kupiono świetny obraz Czapskiego, utrzymany w duchu najlepszych prac artysty. To naprawdę niska cena na tle cen taśmowego malarstwa np. Kossaków, Teodora Axentowicza czy Wlastimila Hofmana.

Na naszym młodym rynku sztuki obowiązuje pewien schemat myślowy. Jeśli obrazy wartościowe pod względem estetycznym są niedoszacowane, to znaczy, że mają potencjał inwestycyjny. Czy obrazy Czapskiego zdrożeją? Bóg raczy wiedzieć...

Wracam do Pawilonu Czapskiego. To wybitnie eleganckie miejsce. Jest ekspozycja prac Czapskiego i jego książek, są fotografie. Warto zobaczyć oryginalną cegłę z nieistniejącego domu Czapskich na Białorusi. Jest przede wszystkim pokoik z Maisons-Laffitte, w którym mieszkał przez ponad 40 lat, odwzorowany w skali 1:1.

Wnętrze zostało zrekonstruowane. Jest oryginalne wyposażenie. Każdy drobiazg leży tam, gdzie za życia artysty. Z Paryża przeniesiono nawet ramy okienne i drzwi. Byłem przy tym, kiedy przed laty Krystyna Zachwatowicz rekonstruowała wnętrze według dokumentacji fotograficznej.

Uderza skromność wnętrza. Z sufitu zwisa żarówka na drucie. Widać po księgozbiorze i rozrzuconych gazetach, że to wnętrze intelektualisty i artysty. To wnętrze jest biedne. Uczy pokory. W przejmujący sposób pokazuje, że można tworzyć wielkie rzeczy w skromnych warunkach.

Pawilon Czapskiego to magiczne miejsce. Na dachu jest taras. Popatrzcie, w jakim stanie jest kamienica stykająca się z Pawilonem. Pawilon zbudowano za pieniądze pochodzące m.in. z Funduszy norweskich. Kochane pieniążki! Można z nich wyczarować rzeczy bezcenne. W takim miejscu sztuka smakuje całkiem inaczej, lepiej wchodzi do głowy.

Grunt to edukacja

Byłem też na Wawelu, obejrzałem wystawione ostatnio namioty tureckie. Byłem świadkiem następującej sceny w jednym z zabytkowych namiotów. W środku siedziała paroletnia dziewczynka i rządziła się jak u siebie w pokoju.

Trwały przygotowania do nagrania filmu edukacyjnego (można znaleźć na Facebooku). Gdyby nie epidemia, to w namiotach na ekspozycji stale odbywałyby się kilkuosobowe zajęcia edukacyjne.

Taka edukacja to najlepsza inwestycja. Dzieci trzeba zarazić sztuką. Dzięki temu, kiedy dorosną, to potrafią zaryzykować i w porę kupić coś, co prawdopodobnie podrożeje. Pomaga w tym intuicja. Jej podstawą jest ugruntowana wiedza. Najlepiej, gdy pochodzi z domu rodzinnego.

To samo dotyczy rynku numizmatów. Kolekcjonerzy numizmatów to ludzie o ogromnej wiedzy, utrwalanej w rodzinie nierzadko od pokoleń. Dzięki wiedzy kolekcja zarabia sama na siebie i na kolekcjonera.

Wiedza nie spada z nieba. Od dzieciństwa trzeba na co dzień stykać się ze sztuką. Przeprowadziłem kilka wywiadów z prof. Krzysztofem Pomianem, dyrektorem muzeum Europy w Brukseli. Prof. Pomian jest jednym z najwybitniejszych w świecie historyków prywatnego kolekcjonerstwa.

W jednym z wywiadów profesor powołuje się na zwierzenia wielkiego współczesnego malarza Sandro Chia. Artysta jako dziecko zapowiadał się na piłkarza! Na podwórzu domu we Florencji stale kopał piłkę. Niechcący często wpadała ona do położonego obok kościoła. Dzieciak biegł po piłkę i w zabytkowym wnętrzu widział najlepsze malarstwo z XV stulecia. Tak zaraził się sztuką...

Skontaktuj się z nami

22 620 45 74

Zadzwoń do nas dzisiaj, aby dowiedzieć się więcej na temat naszych produktów lub napisz na email: [email protected]

Najlepsza obsługa online

Infolinia czynna pon.-pt. 9.00 - 17.00

Infolinia czynna pon.-pt. 9.00 - 17.00

14 dni na zwrot bez podawania przyczyny

14 dni na zwrot bez podawania przyczyny

Ekspresowa dostawa kurierem UPS

Ekspresowa dostawa kurierem UPS

Bezpieczeństwo płatności dzięki szyfrowaniu SSL

Bezpieczeństwo płatności dzięki szyfrowaniu SSL

Gwarancja udanych zakupów oraz satysfakcja

Gwarancja udanych zakupów oraz satysfakcja

youtube facebook