Publikacje numizmatyczne

Od lat Antykwariat Numizmatyczny współuczestniczy w opracowywaniu oraz publikacji literatury fachowej. Przyczynia się do podniesienia poziomu wiedzy na temat numizmatyki polskiej oraz historii polskiej wojskowości.

Do celów naukowych udostępniły nam swoje zbiory takie instytucje jak Gabinet Numizmatyczny Zamku Królewskiego, Muzeum Mennicy oraz Muzeum Czapskich w Krakowie.

Jesteśmy sponsorami, współautorami lub wydawcami największych polskich publikacji naukowych na tematy związane z numizmatyka, poniżej prezentujemy tylko wybrane dzieła.


Złoto czasów dynastii Wazów tom 1 - J. Dutkowski

Wiek XVI w Polsce nie obfitował w złotą monetę. Nie mieliśmy zbyt wiele możliwości pozyskiwania złota, nie prowadziliśmy zamorskich wypraw do nowo odkrytego świata, zbyt skutecznie nie łupiliśmy naszych sąsiadów. Jagiellonowie jedynie sporadycznie bili złotą monetę, głównie dla celów prestiżowych.  W niewielkim stopniu uzupełniała wpływy do skarbca królewskiego.

W obiegu pieniężnym przeważały monety srebrne i złote monety innych emitentów, głównie węgierskich i niemieckich.

Przełom XVI i XVII wieku to okres kiedy na tronie Rzeczpospolitej , po śmierci nieodżałowanego Stefana Batorego, przez ponad 80 lat (1587-1668 r.) zasiadali kolejni elekcyjni władcy z dynastii Wazów, królewskiego rodu wywodzącego się z sąsiadującej przez morze Szwecji.

Pomimo nękających kraj nieustannych wojen rozwijał się handel i produkcja oraz eksport płodów rolnych. Istniało zapotrzebowanie na coraz większą ilość pieniądza. Wraz z napływem olbrzymich ilości złota z obu Ameryk, udoskonaleniem produkcji menniczej, bicie złotych monet stawało się coraz bardziej uzasadnione i opłacalne. Powstawały na terenie naszego kraju liczne mennice, w części z nich jednocześnie z monetami srebrnymi, bito także złote, bardzo często tymi samymi stemplami.

Największy rozkwit mennictwa złotego przypada na pierwsze dekady XVII wieku, zanim Rzeczpospolita uwikłała się w wyniszczające wojny głównie ze Szwedami. Wraz z upływem czasu Polska popadała w coraz większe kłopoty, a co za tym szło, mennictwo także stawało się coraz uboższe.

Właśnie o czasach Wazów i złotym mennictwie tego okresu traktuje najnowsza książka dr. Jarosława Dutkowskiego "Złoto czasów dynastii Wazów". Kilka dni temu ukazał się pierwszy z trzech tomów opracowania złotego mennictwa tego okresu, obejmującego tematykę i katalogującego wszystkie emisje ze złotego kruszcu na obszarze ówczesnej Polski, a także krajów i władców związanych z dynastią Wazów.

Autor bardzo szczegółowo analizuje mennictwo złote obszarów zależnych od Polski dzięki powiązaniom dynastycznym, administracyjnym i militarnym.

Są to nie tylko obiegające w Rzeczpospolitej i krajach sąsiednich dukaty i ich wielokrotności. Katalog jest uzupełniony o medale i emisje prywatne uświetniające uroczystości takie jak śluby, pogrzeby, uroczystości chrztów i inne spotkania możnych familii arystokratycznych i bogatych mieszczan.

Wielką zaletą nowego katalogu są bardzo dobrej jakości fotografie. Możemy dzięki nim podziwiać kunszt artystów medalierów, precyzję szczegółów stempla.

Wiele z tych fotografii zostało udostępnionych autorowi publikacji  przez firmę Niemczyk. Są to zdjęcia monet i medali, które w ostatnim czasie mieliśmy przyjemność podziwiać w naszej Firmie.

Skontaktuj się z nami

22 620 45 74

Zadzwoń do nas dzisiaj, aby dowiedzieć się więcej na temat naszych produktów lub napisz na email: [email protected]

Najlepsza obsługa online

Infolinia czynna pon.-pt. 9.00 - 17.00

Infolinia czynna pon.-pt. 9.00 - 17.00

14 dni na zwrot bez podawania przyczyny

14 dni na zwrot bez podawania przyczyny

Ekspresowa dostawa kurierem UPS

Ekspresowa dostawa kurierem UPS

Bezpieczeństwo płatności dzięki szyfrowaniu SSL

Bezpieczeństwo płatności dzięki szyfrowaniu SSL

Gwarancja udanych zakupów oraz satysfakcja

Gwarancja udanych zakupów oraz satysfakcja

youtube facebook