Indeks rynku polskich banknotów kolekcjonerskich 2018-2022.06 - Michał Janik

06.07.2022
Indeks rynku polskich banknotów kolekcjonerskich 2018-2022.06 - Michał Janik

INDEKS RYNKU POLSKICH BANKNOTÓW KOLEKCJONERSKICH część 2

Do pobrania Indeks rynku polskich banknotów kolekcjonerskich 2018-2022.06

Niniejsze opracowanie ma za zadanie wprowadzenie obiektywnej miary stanu rynku banknotów kolekcjonerskich w Polsce. Opiera się na publicznie dostępnych danych transakcyjnych i metodologii możliwej do zastosowania przez dowolną osobą mającą dostęp do tych danych.

Wprowadzenie

Rynek banknotów kolekcjonerskich przeżywa w ostatnim czasie wyraźny rozwój, któremu towarzyszą zmiany cen notowanych walorów. Pojawiają się pytania:

- czy ceny banknotów rosną, a może są właśnie w stagnacji?

- czy zmiany cen dotykają wszystkich segmentów rynku (np. walorów droższych i tańszych) w równym stopniu, a może jednak w innym?

Obserwatorzy rynku wyczuwają odpowiedź intuicyjnie, ale do jednoznacznego wskazania kierunku zmian cen i ich skali potrzebne jest obiektywne narzędzie pomiarowe.

Upowszechnienie gradingu banknotów na rynku polskim umożliwia śledzenie zmian cen banknotów o bardzo zbliżonych cechach, tj. walorów w tym samym lub bardzo zbliżonym stanie zachowania – określonym przede wszystkim w oparciu o precyzyjną skalę Sheldona. Proponowanym narzędziem pomiaru zachowań cenowych jest „Indeks Rynku Polskich Banknotów Kolekcjonerskich”.

Uwagi do kontynuacji prezentowanych danych

Opracowanie stanowi kontynuację dokumentu opublikowanego w lutym 2022 roku. W stosunku do poprzedniej wersji opracowania, niniejszy dokument zawiera aktualizację o ceny z I półrocza 2022 roku oraz dodatkowe serie danych, pochodzące z notowań aukcyjnych w Antykwariacie Numizmatycznym Michał Niemczyk (poprzednie opracowanie nie uwzględniało danych cenowych z tego domu aukcyjnego). Z tego powodu dane historyczne w obu dokumentach (niniejszym i poprzednim, z lutego 2022) nie są porównywalne. Rozszerzenie zbioru danych wpłynęło na zmianę poziomów indeksów rynku w poszczególnych segmentach cenowych oraz zmiany stóp zwrotu. Nie są to zmiany istotne, lecz występują. Dodatkowo, w niniejszym opracowaniu wprowadzono kilka korekt, doprecyzowań i uzupełnień, w tym w szczególności wprowadzono do analizy segment cenowy „wysoki”. Konstrukcja i składy indeksów w dotychczas analizowanych segmentach rynku pozostają bez zmian.

Ustawienia prywatności

Stosujemy pliki cookie w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania naszej strony internetowej, a także w celach analitycznych i marketingowych. Administratorem Twoich danych osobowych jest Antykwariat Numizmatyczny - Michał Niemczyk.