Kolekcjonowanie monet - od czego zacząć?

Numizmatyka już setki lat temu uchodziła za prestiżowe, a nierzadko wysoce elitarne hobby. W czasach dworskich zbiory najcenniejszych monet zapełniały królewskie i magnackie skarbce, a okolicznościowe medale wybijano dla uczczenia najważniejszych historycznych wydarzeń. W okresie międzywojennym zjazdy numizmatyków gromadziły w wystawnych salach elitę tworzoną przez prawdziwych potentatów, naukowców, doktorów i delegatów ministerialnych. Obecnie tradycja przekazywania numizmatycznych zbiorów z pokolenia na pokolenie trwa nieprzerwanie, jednak niezmiernie bogaty i różnorodny rynek kolekcjonerski rozwinął się daleko poza dawną skalę.

Numizmatyka wciąż stanowi dziedzinę nobilitującą - a monety, które zamawiał do swojego zbioru sam król zawsze uchodzić będą za unikaty o zapierającej dech wartości - jednak dziś świat kolekcjonerstwa jest prawdziwe otwarty. Wartościową historycznie pozycję licytować można zarówno od setek tysięcy, jak i od kilkuset złotych, przebierając wśród profesjonalnie opracowanych katalogów bez wychodzenia z domu.

Od czego jednak zacząć budowanie własnej kolekcji i czym się kierować, żeby po wielu latach ożywiała w nas te same emocje? Dla wszystkich zadających sobie te pytania przygotowaliśmy ekspresowy przewodnik, w którym po świecie kolekcjonerstwa oprowadza Michał Niemczyk, prowadzący dom aukcyjny jako czwarte pokolenie marszandów i numizmatyków.

Rozważasz pierwszy zakup na rynku numizmatów? Przygotowaliśmy dla Ciebie Poradnik o rynku numizmatów na start

Jaką monetę wybrać na początek? Ile trzeba zapłacić za dukata, talara i trojaka?
Jak czerpać przyjemność z kolekcjonowania monet i banknotów? Pięć zasad dla każdego kolekcjonera

Q&A Jak kolekcjonować numizmaty?

SPRZEDAŻ KOMISOWA I PRIVATE SALE

czytaj więcej

Wstępną wycenę dokonywaną na podstawie fotografii przez naszych specjalistów możesz uzyskać bez wychodzenia z domu. Wystarczy, że prześlesz zdjęcia awersu i rewersu waloru poprzez prosty formularz na naszej stronie, a wycena przygotowana przez zespół ekspertów trafi na Twój adres e-mail w ciąg dwóch dni roboczych. Będziemy wdzięczni za podanie w formularzu również kilku podstawowych informacji - masy w przypadku monety, a także wymiarów.

Przejdź do Formularza, żeby uzyskać bezpłatną wycenę.  

Wolisz przesłać zdjęcia walorów poprzez e-mail? Nasz adres to: [email protected]

DOPASOWANA STRATEGIA SPRZEDAŻY I ANALIZA RYNKU

czytaj więcej

Zastanawiasz się, czy to właściwy moment na sprzedaż monet i czy właśnie aukcja będzie odpowiednią metodą? Możesz omówić to ze specjalistą w siedzibie naszej firmy lub telefonicznie. Oprócz bezpłatnej szacunkowej wyceny, która nie zobowiązuje do sprzedaży, nasz zespół przygotuje dla Ciebie plan, kiedy i jak najkorzystniej zaoferować poszczególne walory na rynku kolekcjonerskim. Z uwagi na fakt, że każda moneta, banknot czy odznaczenie wyceniane jest przez naszych specjalistów w kontekście aktualnych tendencji na rynku, chętnie udzielimy odpowiedzi na wszystkie związane z tym pytania i doradzimy najwłaściwszy kanał sprzedaży.


Jesteś inwestorem i zastanawiasz się, jakie trendy obserwowane są na rynku numizmatycznym? Przejdź do sekcji Inwestycje w numizmaty i skonsultuj się z indywidualnym doradcą.

MIĘDZYNARODOWY ZASIĘG I DZIAŁANIA MARKETINGOWE

czytaj więcej

Gorące nowojorskie licytacje dukatów Zygmunta III Wazy czy wielowalutowe transakcje wWarszawie - oba zjawiska stanowią wyłącznie przykładowe dowody na to, że polska numizmatyka spotyka się z prawdziwie międzynarodowym popytem. Mając to na uwadze, oferta każdej z naszych aukcji tłumaczona jest na języki obce i kierowana równolegle do zagranicznego grona licytujących poprzez największe aukcyjne platformy. Nasze katalogi w cyfrowej formie dostępne są m. in. w serwisie Sixbid czy amerykańskiej platformie NumisBids, natomiast wydane w postaci drukowanych publikacji trafiają do kolekcjonerów w wielu państwach świata.


W trosce o zapewnienie jak najszerszego odbioru aukcyjnej oferty, wydarzenia organizowane przez Antykwariat Numizmatyczny Michał Niemczyk komunikowane są również w zasięgowych mediach. Zapowiedzi nadchodzących aukcji oraz prezentacje najciekawszych pozycji z katalogu znaleźć można w takich tytułach jak „Dziennik Gazeta Prawna”, „Wprost”, „Rzeczpospolita” czy TVN24.

PROFESJONALNE OPRACOWANIE NAUKOWE I STANDARD NOTY KATALOGOWEJ

czytaj więcej

Moneta może być cenna niezależnie od bieżącej wartości rynkowej. Rozumiejąc, że numizmaty są dokumentami historii mierzonej często w setkach, a nawet tysiącach lat, z jednakową starannością badamy i opisujemy rzadkie walory we wszystkich pułapach cenowych. Odpowiadając na potrzebę wiarygodnego źródła fachowych informacji, ustanowiliśmy dla naszych katalogów najwyższy standard opracowania noty waloru - zwracając uwagę na detale stempla, kontekst historyczny i kulturowy, a także stan zachowania i rzadkość na rynku kolekcjonerskim.


W ramach szerokiej działalności edukacyjnej, Antykwariat Numizmatyczny Michał Niemczyk jest wydawcą najważniejszych branżowych publikacji, a także specjalistycznych katalogów tematycznych towarzyszących aukcjom. Przy sprzedaży całych zbiorów proponujemy osobne, profesjonalne opracowanie katalogu poświęconego wyłącznie zgłaszanej kolekcji.

Bądź na bieżąco z aktualnościami

Zapisując się do newslettera akceptujesz Politykę Prywatności.