Destrukty mennicze powstałe w procesie bicia. Zapłacimy więcej za monety z błędami niż za zwykłe!

04.04.2024
Destrukty mennicze powstałe w procesie bicia. Zapłacimy więcej za monety z błędami niż za zwykłe!

Destrukty mennicze i monety z błędem menniczym, czyli monety warte o wiele więcej niż sądzisz - część 3/3

Monety z błędem menniczym, zwane destruktami (MINT ERROR z angielskiego) zaliczają się do jednych z najcenniejszych monet na świecie…

Część trzecia: Destrukty procesu bicia Błędy mennicze związane z wadami podczas procesu bicia.

Hybryda (mule errors)

Destrukt powstały przez zastosowanie stempli awersu i rewersu różnych monet. W mennictwie starej Polski takie monety powstawały stosunkowo często, czasem nie było to skutkiem omyłki, a świadomego działania. Obecnie zdarza się to niezwykle rzadko. To oczywiście nie zmienia faktu iż hybrydy wybite kilkaset lat temu są dziś rzadkie i bardzo cenione na rynku.

Dukat z 1610 roku, gdzie użyto różnych stempli, awers z emisji z roku 1597, rewers z 1610 roku.

https://archiwum.niemczyk.pl/product/340701/zygmunt-iii-waza-dukat-160610-f-b-hybryda-gdansk-rzadkosc-r6-r7

Przesunięcie

Destrukt menniczy powstały w wyniku bicia monety bez pierścienia utrzymującego w maszynie menniczej. W efekcie moneta ma nieco większą średnicę, a kształt może odbiegać od kolistego.

Niezwykle efektowny destrukt menniczy Wolne Miasto Gdańsk/Danzig. 5 Guldenów 1923 Kościół NMP spowodowany dużym przesunięciem stempli.

https://aukcjamonet.pl/product/55685/wolne-miasto-gdanskdanzig-5-guldenow-1923-kosciol-nmp-destrukt-menniczy?lang=pl

Destrukt menniczy rzadkiej odmiany obiegowej monety 100.000 złotych Solidarność z 1990 roku - typ B (mały odstęp pomiędzy zł a nominałem, brak literki L na rewersie).

https://archiwum.niemczyk.pl/product/140241/destrukt-100000-solidarnosc-typ-b-ngc-ms64-rzadkie

Skrętki i odwrotki

W Polsce i większości krajów UE monety bite są w taki sposób aby góra rysunku awersu odpowiadała górze rysunku rewersu. Każda inaczej wybita moneta to destrukt menniczy, który nazywamy potocznie na rynku „skrętką”.

Gdy destrukt ma awers obrócony względem rewersu o dokładnie 180 stopni, jest monetą wybitą stemplem odwróconym (tzw. „odwrotka”), co czyni go atrakcyjnym na rynku kolekcjonerskim.

UWAGA! W USA standard jest inny i awers względem rewersu jest obrócony o 180 (odwrotka)

PRL. DESTRUKT 10 złotych Tadeusz Kościuszko 1972 - ODWROTKA

Rzadki przypadek destrukty menniczego “odwrotki” w monetach 10 złotowych z Kościuszko. Moneta odwrócona o 180 stopni względem rewersu. 

https://archiwum.niemczyk.pl/product/342194/prl-destrukt-10-zlotych-tadeusz-kosciuszko-1972-odwrotka

DESTRUKT 2 złote 1973 odwrotka o 180 stopni

https://archiwum.niemczyk.pl/product/139266/destrukt-2-zlote-1973-odwrotka-st1

Sklejenie

Destrukt będący jednostronną odbitką awersu albo rewersu, powstały w wyniku bicia jednej monety na dwóch sklejonych krążkach menniczych.

II RP. 2 grosze 1923 DESTRUKT - JEDNOSTRONNA ODBITKA]

Moneta jednostronna, z poprawnie wybitą tylko stroną awersu. Niezmiernie rzadki destrukt z okresu II RP spowodowany przez zablokowanie stempla lub sklejenia dwóch monet.

Zanieczyszczenie stempla - zapchany stempel

Destrukt z tzw. „zapchanego stempla” to moneta która ma zamazana lub rozmycie rysunku.

Czasem w numizmatyce kolekcjonerzy próbują dorobić historię do monet które wyszły spod zapchanego stempla i niedobity został np. znak menniczy , wtedy widzimy czasem opis, że brak znaku menniczego jak w przypadku 1 złoty 1929.  Do tej pory nie odnotowaliśmy na rynku monety menniczej bez znaku mennicy.

Przylgnięcie do stempla - brockage

Destrukt z dwoma awersami lub rewersami przy czym jeden z nich jest w negatywie, powstały wyniku przylgnięcia monety do stempla.

Cesarstwo Rzymskie. Denar, Oktawian August 27 p .n. e. - 14 n.e. DESTRUKT RZADKI

Ciekawy błąd menniczy, który spowodował odbicie jedynie awersu. Destrukty typu brockage powstawały przez utknięcie krążka w stemplu awersu, gdy mincerz tego nie zauważał kładł drugi krążek i wybijał kolejną monetę co powodowało dany efekt.

https://archiwum.niemczyk.pl/product/325761/cesarstwo-rzymskie-denar-oktawian-august-27-p-n-e-14-ne-destrukt-rzadki

II RP. 20 groszy 1923 - DESTRUKT MENNICZY - NEGATYW

https://archiwum.niemczyk.pl/product/323679/ii-rp-20-groszy-1923-destrukt-menniczy-negatyw-rzadkosc

Podwójne bicie

Destrukt ze zdublowaniem rysunku. Gdy podczas procesu bicia monety dojdzie do minimalnego przesunięcia krążka, powstaje moneta z częściowo lub całkowicie zdublowanym rysunkiem.

Stanisław August Poniatowski. Trojak (3 grosze) 1766 G, Kraków - destrukt

Bardzo efektowny destrukt. Obustronnie, podwójnie uderzony egzemplarz. Duża ciekawostka numizmatyczna praktycznie niespotykana na monetach Polski królewskiej.

https://archiwum.niemczyk.pl/product/246364/stanislaw-august-poniatowski-trojak-3-grosze-1766-g-krakow-destrukt

NAJCENNIEJSZE POLSKIE DESTRUKTY I NAJDROŻSZE BŁĘDY NA MONETACH

Jak to się mówi, choć za błędy trzeba płacić to w przypadku numizmatyki nabiera to całkowicie innego znaczenia, kolekcjonerzy płacą za błędy lepiej:

Szersze omówienie monety na naszym filmie:

Jak widać błędy w numizmatyce zaostrzają tylko apetyt głodnych kolekcjonerów. Rynek jest wciąż niezbadany i nieskatalogowany, czeka na odważnego który podejmie się na katalogi błędów menniczych w numizmatyce. Co roku na rynek wypływają nowe destrukty które wyłapywane są z rynku przez coraz cierpliwych kolekcjonerów lecz również przez osoby które zaglądają do swoich portfeli i znajdują ciekawe monety z błędami.

Więcej ciekawszych destruktów numizmatycznych, na monetach i banknotach możecie znaleźć w naszym archiwum sprzedaży: https://archiwum.niemczyk.pl/

Zapraszamy również na nasza kanał Youtube (Dom Aukcyjny Niemczyk | Numizmatyka), na szersze omówienie na filmie tematu destruktów menniczych: