Złoto inwestycyjne, a złoto kolekcjonerskie – różnice i wskazówki dla kupujących

Michał Niemczyk
30.04.2023
Złoto inwestycyjne, a złoto kolekcjonerskie – różnice i wskazówki dla kupujących

Złoto od wieków fascynuje ludzi swoją wartością i trwałością. Dla wielu stanowi ono pewną formę zabezpieczenia majątku, ale jego zakup nie zawsze oznacza to samo. W świecie inwestycji i kolekcjonerstwa złoto dzieli się na dwa główne rodzaje: inwestycyjne i kolekcjonerskie. Czym się różnią? Jakie są ich zalety? A co najważniejsze – które wybrać?

Złoto inwestycyjne – czym jest?

Złoto inwestycyjne to przede wszystkim czyste kruszce w formie sztabek, monet bulionowych lub innych form zgodnych z międzynarodowymi standardami. Charakteryzuje się wysoką próbą (najczęściej 999/1000), co oznacza, że praktycznie nie zawiera domieszek.

Najczęściej spotykane uncjowe złote monety inwestycyjne to np. Krugerrand, Kanadyjski Liść Klonowy, Amerykański Złoty Orzeł czy Wiedeńscy Filharmonicy.

Cena zależy od ceny złota na giełdzie, stan zachowania oraz rzadkość nie mają tutaj dużego znaczenia, chodzi o zawartość złota w monecie.

Dlaczego warto?

  1. Pewna inwestycja – złoto od wieków zachowuje swoją wartość, stanowiąc zabezpieczenie przed inflacją i niestabilnością rynku.
  2. Płynność – sztabki czy monety bulionowe łatwo sprzedać na całym świecie.
  3. Brak VAT – w wielu krajach, w tym w Polsce, złoto inwestycyjne jest zwolnione z podatku VAT.

Złoto kolekcjonerskie – sztuka i wartość emocjonalna

Złoto kolekcjonerskie to monety lub medale, które poza wartością samego kruszcu mają dodatkowy walor artystyczny, historyczny lub emocjonalny. Są często emitowane w ograniczonych nakładach i cieszą się zainteresowaniem hobbystów.

Dlaczego warto?

  1. Unikalność – rzadkie emisje mogą zyskiwać na wartości wraz z upływem czasu.
  2. Piękno – to prawdziwe dzieła sztuki, które cieszą oczy i duszę.
  3. Wartość sentymentalna – mogą być doskonałym prezentem lub pamiątką.

UWAGA: Złoto kolekcjonerskie nie zawsze jest zwolnione z VAT, co może wpływać na jego opłacalność w porównaniu z inwestycyjnym.

Złota moneta wagi 3,5 grama z czasów Polski Królewskiej.
Stefan Batory. Dukat 1586, Gdańsk
Cena takiej monet kolekcjonerskie zależy od rzadkości oraz stanu zachowania, waha się 25000-85000 złotych

Złoto inwestycyjne, a złoto kolekcjonerskie - co wybrać?

Decyzja zależy od Twoich celów:

  • Inwestycja długoterminowa? Postaw na złoto inwestycyjne.
  • Pasja i unikalność? Złoto kolekcjonerskie będzie lepszym wyborem.

Obie formy mają swoje miejsce na rynku, a połączenie ich może być ciekawą strategią dywersyfikacji. Pamiętaj jednak, aby przed zakupem dokładnie sprawdzić ofertę i upewnić się, że nabywasz złoto od zaufanego sprzedawcy.

Złoto inwestycyjne to stabilność i uniwersalność, złoto kolekcjonerskie – pasja i piękno. Niezależnie od tego, które wybierzesz, warto pamiętać, że złoto od zawsze było symbolem trwałej wartości. Zastanów się, co jest dla Ciebie ważniejsze, i wybierz formę, która najlepiej odpowiada Twoim potrzebom.