Inwestycje w numizmaty

Jak inwestować na rynku numizmatycznym? Czy inwestowanie w monety gwarantuje wysoką stopę zwrotu? Z podobnymi pytaniami mierzymy się na co dzień, szczególnie kiedy na aukcjach padają coraz wyższe rekordy, a inwestorzy szukają aktywów, którymi warto zdywersyfikować portfel. Odpowiedzi, których wtedy udzielamy, nigdy nie zamykają się jednak w jednym zdaniu - rynek numizmatyczny, owszem, daje mnóstwo przykładów spektakularnych zwyżek w rocznym horyzoncie, ale jedyne zwroty, którymi posłużyć się można w rzetelnych analizach, to stabilna i długoterminowa lokata, a nie spekulacja. Kolekcjonerstwo to pasja, którą można rozwijać przez lata, a nawet dziedziczyć od pokoleń, a - jak pokazują historyczne dane oraz losy wielu zbiorów - nierzadko to właśnie monety okazywały się pewniejszą lokatą niż nieruchomości, dzieła sztuki czy instrumenty dostępne na rynku kapitałowym. instrumenty dostępne na rynku kapitałowym.

-Na pytania o stopy zwrotu z inwestycji w numizmaty często odpowiadam przykładem: jeżeli posiadasz w kolekcji dukata Stefana Batorego, najpewniej od 2019 r. do połowy 2022 r. zdrożał już o ponad 150 proc. Rynek numizmatyczny rozwija się nieprzerwanie od wielu dekad, a wzrost cen jest jedną z naturalnych konsekwencji rosnącego zainteresowania kolekcjonerów. Z uwagi na obserwowane trendy, niektóre z walorów istotnie notują nawet dwucyfrowe zwyżki w krótkim horyzoncie, niemniej jedyne, co możemy z pewnością zagwarantować inwestorom, to oparte na naszym doświadczeniu, odpowiedzialne doradztwo - jak bezpiecznie budować zbiór, który przy okazji może w przyszłości zaprocentować
- Michał Niemczyk.

Czym inwestycje w numizmaty różnią się od lokowania kapitału w pozostałe dobra kolekcjonerskie?

Inwestowanie na rynku numizmatycznym wyróżnia na tle większości alternatywnych metod bardzo odrębna specyfika. Z uwagi na fakt, że często pytani jesteśmy, czym rzadka wiekowa moneta różnić się może od portfela nieruchomości czy dzieła sztuki, wymieniamy cztery główne cechy numizmatycznego rynku:

SPRZEDAŻ KOMISOWA I PRIVATE SALE

czytaj więcej

Wstępną wycenę dokonywaną na podstawie fotografii przez naszych specjalistów możesz uzyskać bez wychodzenia z domu. Wystarczy, że prześlesz zdjęcia awersu i rewersu waloru poprzez prosty formularz na naszej stronie, a wycena przygotowana przez zespół ekspertów trafi na Twój adres e-mail w ciąg dwóch dni roboczych. Będziemy wdzięczni za podanie w formularzu również kilku podstawowych informacji - masy w przypadku monety, a także wymiarów.

Przejdź do Formularza, żeby uzyskać bezpłatną wycenę.  

Wolisz przesłać zdjęcia walorów poprzez e-mail? Nasz adres to: [email protected]

DOPASOWANA STRATEGIA SPRZEDAŻY I ANALIZA RYNKU

czytaj więcej

Zastanawiasz się, czy to właściwy moment na sprzedaż monet i czy właśnie aukcja będzie odpowiednią metodą? Możesz omówić to ze specjalistą w siedzibie naszej firmy lub telefonicznie. Oprócz bezpłatnej szacunkowej wyceny, która nie zobowiązuje do sprzedaży, nasz zespół przygotuje dla Ciebie plan, kiedy i jak najkorzystniej zaoferować poszczególne walory na rynku kolekcjonerskim. Z uwagi na fakt, że każda moneta, banknot czy odznaczenie wyceniane jest przez naszych specjalistów w kontekście aktualnych tendencji na rynku, chętnie udzielimy odpowiedzi na wszystkie związane z tym pytania i doradzimy najwłaściwszy kanał sprzedaży.


  • Jesteś inwestorem i zastanawiasz się, jakie trendy obserwowane są na rynku numizmatycznym? Przejdź poniżej i skonsultuj się z indywidualnym doradcą.

MIĘDZYNARODOWY ZASIĘG I DZIAŁANIA MARKETINGOWE

czytaj więcej

Gorące nowojorskie licytacje dukatów Zygmunta III Wazy czy wielowalutowe transakcje wWarszawie - oba zjawiska stanowią wyłącznie przykładowe dowody na to, że polska numizmatyka spotyka się z prawdziwie międzynarodowym popytem. Mając to na uwadze, oferta każdej z naszych aukcji tłumaczona jest na języki obce i kierowana równolegle do zagranicznego grona licytujących poprzez największe aukcyjne platformy. Nasze katalogi w cyfrowej formie dostępne są m. in. w serwisie Sixbid czy amerykańskiej platformie NumisBids, natomiast wydane w postaci drukowanych publikacji trafiają do kolekcjonerów w wielu państwach świata.


W trosce o zapewnienie jak najszerszego odbioru aukcyjnej oferty, wydarzenia organizowane przez Antykwariat Numizmatyczny Michał Niemczyk komunikowane są również w zasięgowych mediach. Zapowiedzi nadchodzących aukcji oraz prezentacje najciekawszych pozycji z katalogu znaleźć można w takich tytułach jak „Dziennik Gazeta Prawna”, „Wprost”, „Rzeczpospolita” czy TVN24.

PROFESJONALNE OPRACOWANIE NAUKOWE I STANDARD NOTY KATALOGOWEJ

czytaj więcej

Moneta może być cenna niezależnie od bieżącej wartości rynkowej. Rozumiejąc, że numizmaty są dokumentami historii mierzonej często w setkach, a nawet tysiącach lat, z jednakową starannością badamy i opisujemy rzadkie walory we wszystkich pułapach cenowych. Odpowiadając na potrzebę wiarygodnego źródła fachowych informacji, ustanowiliśmy dla naszych katalogów najwyższy standard opracowania noty waloru - zwracając uwagę na detale stempla, kontekst historyczny i kulturowy, a także stan zachowania i rzadkość na rynku kolekcjonerskim.


W ramach szerokiej działalności edukacyjnej, Antykwariat Numizmatyczny Michał Niemczyk jest wydawcą najważniejszych branżowych publikacji, a także specjalistycznych katalogów tematycznych towarzyszących aukcjom. Przy sprzedaży całych zbiorów proponujemy osobne, profesjonalne opracowanie katalogu poświęconego wyłącznie zgłaszanej kolekcji.

Numizmatyczne „blue-chipy"
- najdroższe monety wylicytowane na naszych aukcjach

Zygmunt III Waza. Królewskie 50 dukatów 1621 Bydgoszcz – JEDYNE NA RYNKU – RZADKOŚC R8
Zygmunt III Waza. Królewskie 50 dukatów 1621 Bydgoszcz – JEDYNE NA RYNKU – RZADKOŚC R8
Zygmunt III Waza. Królewskie 50 dukatów 1621 Bydgoszcz – JEDYNE NA RYNKU – RZADKOŚC R8
Cena końcowa:
3 240 000 
Stefan Batory. Talar 1580 Olkusz - ORZEŁ
Stefan Batory. Talar 1580 Olkusz - ORZEŁ
Stefan Batory. Talar 1580 Olkusz - ORZEŁ
Cena końcowa:
672 000 
Rosja, Mikołaj II 5 rubli 1895, półimperiał, Petersburg
Rosja, Mikołaj II 5 rubli 1895, półimperiał, Petersburg
Rosja, Mikołaj II 5 rubli 1895, półimperiał, Petersburg
Cena końcowa:
644 000 
Krzyż Virtuti Militari II klasy 1831 za stłumienie Powstania Listopadowego
Krzyż Virtuti Militari II klasy 1831 za stłumienie Powstania Listopadowego
Krzyż Virtuti Militari II klasy 1831 za stłumienie Powstania Listopadowego
Cena końcowa:
318 000 
5 złotych 1932 Nike NGC MS61 Najrzadsza moneta obiegowa II RP
5 złotych 1932 Nike NGC MS61 Najrzadsza moneta obiegowa II RP
5 złotych 1932 Nike NGC MS61 Najrzadsza moneta obiegowa II RP
Cena końcowa:
150 000 
PRL. 10 groszy 1973 BEZ ZNAKU NGC MS65
PRL. 10 groszy 1973 BEZ ZNAKU NGC MS65
PRL. 10 groszy 1973 BEZ ZNAKU NGC MS65
Cena końcowa:
31 800 

Czy inwestycja w monety się opłaca?

Na pytanie, jakie stopy zwrotu zapewniać może numizmatyka, najtrafniej odpowiada zestawienie indeksu rynku monet z klasycznymi wskaźnikami Giełdy Papierów Wartościowych. Jak wynika z opublikowanych badań, których autorem jest dr Artur Chołody, Polski Indeks Numizmatyczny od ponad dekady cechuje znacząco wyższy poziom niż WIG20 czy uproszczony na potrzeby analiz wskaźnik opłacalności 10-letnich obligacji skarbowych.

Numizmatyka a inflacja

W ostatnich latach obroty i ceny na polskim rynku numizmatów wzrosły bardzo gwałtownie, m.in. ze względu na odpływ kapitału z warszawskiego parkietu, na którym obserwujemy stały spadek liczby kont inwestorów indywidualnych. Część tych graczy z pewnością lokuje nadwyżki w rzadkich monetach, szczególnie w warunkach pogłębiającej się inflacji. Jeśli ktoś ma, powiedzmy, milion złotych w gotówce, przy 5-procentowej inflacji w rok straciłby 50 tys. zł, a z kapitału rzędu kilku milionów topnieć będzie nawet czterocyfrowa kwota każdej doby. Nawet gdyby monety drożały więc średnio kilka procent rocznie i tak stanowiłyby lokatę, tymczasem obecnie w niektórych kategoriach zwyżki cenowe są już dwucyfrowe - komentuje Artur Chołody, kolekcjoner i radca prawny, który w ramach pracy doktorskiej z dziedziny ekonomii opracował pierwszy indeks numizmatyki w Polsce. - fr. artykułu „Jak Nike przegoni spółki gamingowe", Dziennik Gazeta Prawna 09.06.2021

Jakie są progi wejścia inwestycji w monety?

Od jakiej kwoty można rozpocząć inwestycję na rynku monet? Z uwagi na różnorodność oferty numizmatycznych aukcji, kolekcję dobrze zachowanych walorów budować można nawet od progu kilkuset złotych. Dla przybliżenia przykładowych notowań, przygotowaliśmy tabelę prezentującą szacunkowe wartości wybranych typów monet - ile kosztują królewskie talary, dukaty czy orty, a jaki budżet niezbędny jest kolekcjonerowi próbnych monet II Rzeczpospolitej.

Inwestycja w numizmatykę, dlaczego się opłaca? Czy warto kupować monety?
Inwestycja w złoto, czy to dalej inwestycja na gorsze czasy? Jak zadbać o własną przyszłość...

Czym inwestycje w numizmaty różnią się od lokowania kapitału w pozostałe dobra kolekcjonerskie?

Jak można zauważyć, przeglądając aukcyjne katalogi, na profesjonalny rynek numizmatyczny składają się różne segmenty i obszary tematyczne. Oprócz monet i medali, stanowiących najliczebniejszą grupę walorów, podczas licytacji kolekcjonerzy wzbogacić mogą zbiory o rzadkie egzemplarze banknotów, papierów wartościowych, orderów, odznak i odznaczeń wojskowych, a także cennych pamiątek patriotycznych, sreber oraz literatury branżowej. Na pytanie, który z obszarów pozostaje jeszcze stosunkowo niedoszacowany, często odpowiadamy, wskazując na rynki pieniądza papierowego oraz falerystyki, której od 2022 r. Antykwariat Numizmatyczny Michał Niemczyk poświęca osobno przygotowane specjalistyczne opracowania. Rozwój notowań na kolekcjonerskim rynku banknotów monitorowany jest indeksem przygotowanym przez Michała Janika, którego publikacja z mobszerną analizą dostępna jest w wirtualnej Czytelni [przekierowanie] Antykwariatu. Dzieląc rynek pieniądza papierowego na poszczególne segmenty, autor przeprowadził szczegółowe badanie zmian wartości konkretnych typów banknotów, prezentując m. in. poniższe wnioski:

W segmencie średnim

1000 zł zainwestowane na początku 2019 roku, w połowie 2022 roku wzrosło do 3.837 zł. W tym segmencie silnie drożały wszystkie pozycje, a aż sześć z nich osiągnęło ponad 4-krotność początkowej wartości (najsilniej zdrożało 5 mkp 1919, lutowo-majowe" - z początkowych 100 zł do 522 zł).

W segmencie wysokim

1000 zł zainwestowane na początku 2019 roku, w połowie 2022 roku wzrosło do 3.459 zł. Wzrost wartości portfela zbudowanego w oparciu o ten segment jest nieco mniejszy niż w segmencie średnim, lecz wciąż jest imponujący oraz odbywał się bez korekt. Cztery pozycje osiągnęły ponad 4-krotność początkowej wartości (500 zł 1944 "OBOWIĄZKOWE" - 6.2x, 1.000 złotych 1919-6.1x, 5.000 złotych 1919 WZÓR -5.9x oraz popularne nominały inflacyjne: 50.000 i 100.000 mkp 1922-23-5.4x).

Segment średni obejmuje walory o przeciętnej wartości w II półroczu 2021 roku w okolicach 2-3 tys. złotych.
Segment wysoki obejmuje walory o przeciętnej wartości w II półroczu 2021 roku w okolicach 4,5-15 tys. złotych.

- fr.,,INDEKS RYNKU POLSKICH BANKNOTÓW KOLEKCJONERSKICH 2018-2022.06",
Michał Janik, lipiec 2022.

Planujesz dopiero rozpocząć zbiory, ale trudno Ci zdecydować, jaki kolekcja powinna mieć profil?

Zachęcamy do kontaktu z naszymi ekspertami oraz specjalnie przygotowanej sekcji: Budowanie kolekcji monet - początek.

Potrzebujesz indywidualnego doradztwa albo specjalnie opracowanego planu sprzedaży kolekcji numizmatów? Skontaktuj się z naszym doradcą.

Inesa Florczak
Opiekun aukcyjny

[email protected]
+48 22 620 45 74

Posiadasz kolekcję monet i zastanawiasz się, jak nią zarządzać, żeby jej wartość stabilnie rosła? Odwiedź naszą sekcję Premium