Popularność rynku numizmatycznego w Polsce

28.02.2023
Popularność rynku numizmatycznego w Polsce

1. Skąd wzięło się tak duże zainteresowanie dawnymi monetami w ostatnich latach?

Rynek numizmatyczny kontynuuje wzrost nawet w czasie ostatnich zawirowań gospodarczych. Wzrost notowany już przez ponad dwie dekady, jednak w ostatnich 5 latach widzimy ożywiane zainteresowanie, napływ bardzo dużej ilości nowych klientów.

2. Dlaczego rynek numizmatyczny wygrywa z dziełami sztuki?

W zestawieniu z coraz powszechniejszymi inwestycjami w malarstwo, zakup numizmatów nie wiąże się z ryzykiem zamrożenia kapitału. Rynek wartościowych monet jest znacznie płynniejszy od rynku dzieł sztuki, a największe domy aukcyjne gwarantują kolekcjonerom sprzedaż walorów w ramach tzw. mechanizmu private sale – odkupując monetę czy banknot za gotówkę. O płynności rynku świadczy ponadto popyt na numizmatycznych aukcjach, które niemal przy każdej jednej pozycji wzbudzają ożywioną licytację, niezależnie od progu wejścia, który stanowi już osobny temat…

3. Czy dawne, rzadkie monety stały się dobrą lokatą kapitału?

Często spotykam się z pytaniem, że rynkowi numizmatów brakuje narzędzi, jakimi mierzy się stopy zwrotu na rynku kapitałowym. Obecnie odpowiedzią na podobne

wątpliwości może być profesjonalnie opracowany Polski Indeks Numizmatyczny, który zestawia stabilną długoterminową zwyżkę na rynku monet ze zmianą indeksu WIG20 oraz wykresem dla rynku obligacji od połowy lat 90. Rynek numizmatyczny dał w tym czasie o wiele więcej zarobić inwestorom, przy znacznie niższym poziomie ryzyka niż na przykładowym rynku dzieł sztuki.

4. Czy numizmatyka stała się formą dywersyfikacji portfela, dzieląc go np. ze złotem, akcjami czy innymi formami aktywów inwestycyjnych?

My obserwujemy ogromne pobudzenie na rynku inwestycji alternatywnych, niepewność na rynku akcji, zbyt wygórowane ceny nieruchomości oraz rzecz oczywista panika ze względu na inflację – to wszystko powoduje że numizmatyka szeroko rozumiana staje się coraz ciekawszą dziedziną dla wszystkich wytrawnych kolekcjonerów lub inwestorów  wciąż poszukających bezpiecznej alternatywy.

Numizmatyka cieszy się tak dużym zainteresowaniem, ponieważ jest dobrą formą na nadchodzące niepewne czasy, numizmaty są niewielkie, przenośne i łatwe w transporcie i oczywiście są niezwykle płynne – łatwe do sprzedania.

Dlatego monety na aukcjach uzyskują coraz wyższe ceny, jest to trend stabilny. Numizmaty znajdują nabywców nie tylko wśród kolekcjonerów, kupują je coraz częściej inwestorzy i firmy specjalizujące się w lokowaniu kapitału. Dlatego ceny rzadkich walorów sięgają setek tysięcy złotych, przykładem są ostatnie aukcje numizmatyczne.

5. Jakich monet/banknotów poszukują obecnie kolekcjonerzy?

Gdybyśmy w kilku zdaniach mieli powiedzieć co wpływa na cenę danego numizmatu, to oprócz m.in. rzadkości czy stanu zachowania z pewnością wskazalibyśmy również to co można nazwać popularnością, trendem lub modą na dany temat.

Jest jednak pewna zasadnicza różnica pomiędzy numizmatyką a innymi dziedzinami z pogranicza sztuki, szeroko rozumianego hobby i kolekcjonerstwa. Nie obserwuje się w numizmatyce przemijania mody i drastycznego spadku  lub braku zainteresowania danym tematem czy okresem historycznym. Powód jest prosty – napływ nowych osób na rynek numizmatyczny i rozwój tego rynku, skutecznie niweluje nawet okresowe spadki. Na miejsce osób, które porzucają dany temat, szybko wchodzą nowe osoby. Wszystko się bilansuje i dlatego patrząc na trend w perspektywie kilku lat to rynek numizmatyczny jest w fazie wzrostu i rozwoju.

Podsumowując, na pewno warto kupować rzadkie i piękne numizmaty ponieważ na takie zawsze jest więcej klientów niż takich walorów dostępnych na rynku.

Ustawienia prywatności

Stosujemy pliki cookie w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania naszej strony internetowej, a także w celach analitycznych i marketingowych. Administratorem Twoich danych osobowych jest Antykwariat Numizmatyczny - Michał Niemczyk.