PRÓBNE MONETY PRL W ZŁOCIE - monety które osiągają na aukcjach kilkadziesiąt tysięcy złotych!

Nie zależnie jaki temat numizmatyczny wybierzemy, prędzej czy później spotykamy się z pojęciem monety próbnej. Numizmatyka w tym przypadku nie różni się od innych branż produkcyjnych, ponieważ przed wprowadzeniem produktu na rynek wytwarza się próbki aby zobaczyć jak dany produkt wygląda na żywo i czy spełnia oczekiwania zamawiającego w tym przypadku Polski.
Dlatego monet próbnych produkcja nie przekracza dosłownie kilku, czasem kilkunastu egzemplarzy z każdego rodzaju, w numizmatyce będzie to nominał, różny stop i zazwyczaj oznaczone napisem „próba”. Ten sam nominał może występować w wielu odmianach, ponieważ zawsze testuje się kilka wzorów tej samej monety jak monety z naszej Aukcji 45 PREMIUM z wizerunkiem Bolesława Chrobrego oraz Kopernika wybitych w brązie, mosiądzu, niklu lub złocie.
Na najbliższej Aukcji Niemczyk wystawimy niespotykane monety próbne, a dokładnie próby technologiczne, czyli monety wybite przez mennicę w trakcie przygotowywania procesu produkcji, mają na celu zaprezentować właściwości metalu, na którym będą bite oraz jakość odwzorowania stempla. Monety takie nigdy nie powinny trafiać na rynek kolekcjonerski, jednak sporadycznie pojawiają się na aukcjach osiągając bardzo wysokie ceny.
Na naszej Aukcji 45 PREMIUM Niemczyk mamy przyjemność zaoferować dwie najrzadsze próbne monety z czasów PRL które kiedykolwiek pojawiły się w handlu.
Zacznijmy od nominału moneta 2000 złotych Bolesław Chrobry z 1980, czyli ekstremalnie rzadkiej próby technologicznej wybitej w złocie z popiersiem Bolesława Chrobrego, której najnowsze katalogi na monety próbne PRL podają nakład tylko 2 egzemplarze.
Pięknie zachowana moneta co zostało docenione przez firmę NGC notą PF 66 i dopiskiem ULTRA CAMEO świadczącym o głębi lustra menniczego oraz matowych wypukłych elementach.

Projekt monety wykonała wybitna Stanisława Wątróbska. Jedyny znany na rynku kolekcjonerskim egzemplarz tej złotej próbnej monety!
Jest to jedyny egzemplarz dostępny na rynku aukcyjnym, jako jedyny ogradowany w NGC i PCGS, najwyższa nota TOP-POP.
cena wywoławcza: 40 000 złotych
Po wybiciu srebrnej monety zrealizowano projekt monety próbnej i zatwierdzeniu przez rząd. Moneta popularna, której nakład wynosi: 2500 egzemplarzy.


Próba ZŁOTO 100 złotych 1973 Mikołaj Kopernik
Złota ozdoba tej aukcji i jedna z najrzadszych monet powojennych którą mieliśmy kiedykolwiek w ofercie aukcyjnej.
Obiekt tak rzadki, że znamy ją wyłącznie z katalogu monet próbnych PRL Janusza Parchimowicza - ZŁOTA próba monety okresu PRL!
Walor klasy muzealnej, na którego zakup szansa pojawia się być może pierwszy i ostatni raz. Niespotykany rarytas dla kolekcjonerów monet próbnych i monet złotych.
Ekstremalnie rzadka moneta próbna, wybita w złocie w nieznanym nakładzie. Na awersie wypukły napis PRÓBA. W katalogu wartość monety określona jako "cena amatorska".
Link do aukcji: https://aukcjamonet.pl/product/82371/proba-zloto-100-zlotych-1973-mikolaj-kopernik-ngc-pf68-uc-max-jedyny-znany-egzemplarz?lang=pl

Wyjątkowy numizmaty, który oferowany jest w handlu po raz pierwszy! Jest to jedyny znany na rynku kolekcjonerskim egzemplarz tej złotej stuzłotówki.
Cena wywoławcza: 100 000 złotych
Złota próbne monety , a inne próbne złote monety
Złote próbne monety budzą kolekcjonerskie emocje od dekad, szczególnie te które możemy podziwiać wyłącznie w katalogach i przeczytać nakład 2-5 sztuk.
Większość numizmatyków jeżeli zapytamy o złote próbne monety z czasów PRL odpowie 2000 złotówki z lat 1979-1981 oraz 500 złotówki z Pułaskim oraz Kościuszką, jednak nikt nie wymieni próbnej monety z Chrobrym lub Kopernikiem, ponieważ NIE ISTNIEJĄ NA RYNKU.
Jak widać mały napis PRÓBA na monecie lub INNY METAL niż monety obiegowej potrafi zwiększyć jej wartość nawet o kilka tysięcy procent. Monety próbne zazwyczaj osiągają zdecydowanie wyższe ceny niż monety obiegowe. Ze względu na swoje bardzo niskie nakłady, przeważnie nie przekraczające 100 egzemplarzy.