Numizmatyka czy alkohole?

Rynki kolekcjonerskich alkoholi są różnorodne, jednak do najpopularniejszych zalicza się handel rzadkimi whisky oraz winami o wysokim potencjale starzenia. Choć brzmi to paradoksalnie, numizmatykę charakteryzuje większa płynność niż wino czy whisky nabywane w celach inwestycyjnych i kolekcjonerskich.
W przypadku win na przyszłą wartość znaczący mają wpływ warunki przechowywania, natomiast rynek whisky postrzegany jest w Polsce jako stosunkowo ryzykowny i trudny z uwagi na niski poziom powszechnej wiedzy - słabą dostępność archiwów notowań, informacji o kryteriach wyceny itp.
W przypadku numizmatów obie kwestie kształtują się odwrotnie - notowania oraz wszelkie opisy publikowane są w bazach o nieograniczonym dostępie, natomiast przechowywanie monet wymaga najczęściej… kawałka plastikowej folii.
Dodatkowo problem stanowi przede wszystkim brak rozwiniętego rynku w Polsce - jeśli inwestor kupi skrzynkę win czy butelkę whisky, jakie ma możliwości zbycia takich aktywów? Krajowe aukcje alkoholi organizowane są bardzo sporadycznie, podczas gdy licytacje monet organizowane są przez największe domy aukcyjne kilka razy w roku, a to zaledwie jeden z kanałów, które może wybrać sprzedający. Na rynku numizmatów jest duży wybór do Aukcji hotelowych, po internetowe oraz transakcje Private Sale - sprzedaż w Antykwariacie tego samego dnia, a także sklep internetowy.
Kolekcjonerskie wina drożeją ponadto dzięki swojemu potencjałowi starzenia się, jednak cały proces zachodzić musi w odpowiednich warunkach wilgotności, braku nasłonecznienia czy temperatury. Dawne pieniądze obiegowe nie wymagają natomiast żadnych specjalnych sposobów przechowywania - o ile tylko nie zarysują ich kluczyki do samochodu, moglibyśmy nosić je nawet w kieszeni spodni.

Moneta która mieści się w ręku to dukat Zygmunta Starego z 1546 roku, który na Aukcji 45 został sprzedany za 1.032.000 złotych.
Przedstawione treści są moją subiektywną opinią i nie stanowią porady inwestycyjnej. Każdy inwestor powinien samodzielnie analizować ryzyko i podejmować decyzje zgodnie ze swoją wiedzą i doświadczeniem
Powiązane posty

Stopnie rzadkości monet – klucz do ich wyceny
Powyższa grafika wygląda niczym niezrozumiały, zaawansowany wzór matematyczny i na pewno dla początk...

Katalog orty Zygmunta III Wazy, Gustawa Adolfa i Jerzego Wilhelma – Igor Shatalin
Katalog do pobrania: Katalog Orty Zygmunta III Wazy, Gustawa Adolfa i Jerzego Wilhelma – Igor Shatal...