Najcenniejsza moneta na polskim rynku trafi na aukcję. Cena wywoławcza: 2 mln zł
Już za kilka dni, 16 września, unikatowe 50 dukatów Zygmunta III Wazy trafi na aukcję jako najrzadsza i najcenniejsza moneta na polskim rynku. - Jej cena wywoławcza wynosi 2 mln zł. To ogromna kwota jak na polski rynek numizmatów - mówi Weronika Kosmala, analityk rynku aukcyjnego.
16 września na aukcję trafi 50 dukatów Zygmunta III Wazy. To najrzadsza i najcenniejsza moneta na polskim rynku.
W 2018 roku inna moneta wybita tymi samymi stemplami co 50-dukatówka pojawiła się na aukcji w Nowym Jorku i osiągnęła cenę około 8 mln zł.
Aukcja 50 dukatów Zygmunta III Wazy odbędzie się w Warszawie.
Przed nami najgłośniejsze aukcje
Końcówka roku to najgorętszy czas na rynku dzieł sztuki i antyków. To właśnie wtedy pojawia się najwięcej możliwości na zdobycie prawdziwych skarbów.
- Statystyczne dane pokazują, że trzeci kwartał na rynku aukcyjnym odpowiada za większość obrotu w roku. To jest niesamowita dominacja nad pozostałymi miesiącami. Zwykle jest tak, że istotnie jesienią ten sezon zaczyna się bardzo rozwijać, rozkręcać. Wszyscy zaczynają zapowiadać najgłośniejsze aukcje, najbardziej sensacyjne, legendarne pozycje zdarzają się właśnie na aukcjach wrześniowych, październikowych, a później już grudniowych - wyjaśnia Weronika Kosmala.
Powiązane posty
Monetarna szkoła uwodzenia kobiet
Panowie, w warunkach inflacji powyżej 5 proc., opłacać się już może tylko inwestowanie w kaprysy kobiet - rzucić mógłby albo przedwojenny amant kinowy, albo… dobrze zorientowany kolekcjoner monet. 25 września w stołecznym hotelu Raffles Europejski odbędzie się aukcja, na którą trafią jedne z najcenniejszych numizmatów z królewskich skarbców. Wśród nich unikatowy złoty talar, którego awers zdobi motyl - ewidentny dowód na to, jak brawurowo August II Mocny tracił dla hrabiny Cosel głowę.
Polacy ruszyli po monety. Ile kosztują najdroższe z nich?
W ciężkich czasach kryzysu coraz więcej ludzi zwraca się ku mniej oczywistym na co dzień sposobom lokowania oszczędności. Kiedy pieniądze tracą na wartości, na popularności zyskują... pieniądze. Tylko że te zabytkowe. Takich okazów nie znajdziecie raczej na strychu w starej kolekcji dziadka - niektóre z nich to artefakty, które są świadkami polskiej historii, a ich ceny sięgają kilkuset tysięcy złotych.