Jak inwestować w złote monety i złoto lokacyjne?

10.04.2024
Jak inwestować w złote monety i złoto lokacyjne?

- Co to jest złoto lokacyjne?

Złoto lokacyjne lub popularnie nazywane złoto inwestycyjne to według  ustawy o podatku od towarów i usług:

  • sztabki o próbie co najmniej 995, czyli składające się w minimum 99,5 procent ze złota
  • monety, które posiadają próbę minimum 900, zostały wybite po 1800 roku, były lub nadal są legalnym środkiem płatniczym w kraju pochodzenia, cena sprzedaży nie może przekraczać więcej niż 80 procent rynkowej wartości kruszcu zawartego w monecie (czyli każda 20 $ sprzedana powyżej 12.000 złotych nie będzie już monetą bulionową).
    Jeżeli powyższe warunki spełniają wymogi są to monety inwestycyjne, które można nazywać również monetami lokacyjnymi.
  • Złoto lokacyjne jest zwolnione z podatku VAT. Oznacza to, że według prawa należy je traktować nie jako surowiec, lecz walutę.
  • Jeżeli sprzedaż złota inwestycyjnego nastąpi po sześciu miesiącach od momentu jego zakupu, nie musimy płacić także podatku od zysków kapitałowych.

- Jakie są zalety inwestycji w złoto lokacyjne?

Fizyczne złoto w postaci sztabek i monet stanowi doskonałą formę zabezpieczenia własnych pieniędzy oraz majątku:

•             złoto nie traci wartości podczas wojen, klęsk żywiołowych czy kryzysu gospodarczego

•             złoto to dobry sposób na ulokowanie oszczędności

•             złoto nie ulega zniszczeniu

•             złoto to najlepsza forma oszczędności i gwarancja bezpieczeństwa

•             złoto jest niewielkie, przenośne i łatwe w transporcie

•             złoto jest niezwykle płynne – łatwe do sprzedania

•             złoto to asekuracja przed nadchodzącą dewaluacją waluty

•             złoto lokacyjne nie podlega opodatkowaniu VAT

- Jak zacząć inwestować w złoto?

Inwestycja w złoto powinna rozpocząć się od wiedzy, może to być spotkanie ze specjalistą lub też lektura na temat złotych monet i sztabek (Internet, literatura). Ofert sprzedaży złota bulionowego w sieci mamy setki, jednak nie pozwólmy skusić się na okazje, ponieważ takie okazje w większości przypadków nie istnieją!
Najważniejsze jest bezpieczeństwo transakcji i doświadczenie sprzedającego, ponieważ to Państwo chcą kupić złoto lokacyjne, które - jak sama nazwa mówi - będzie lokatą na przyszłość, a ta lokata ma być bezpieczna i gwarantować sprzedaż bez żadnych problemów.

- Od czego jest zależna wartość rynkowa złota?

Kupując złoto w Polsce lub gdziekolwiek na świecie należy pamiętać, że cena zależy od dwóch czynników:

  1. cena złota zależy od ceny kruszcu na światowych giełdach. W Polsce cenę złota wyceniamy, opierając się głównie o notowania na giełdzie londyńskiej.
  2. cena złota zależna jest również od kursu dolara amerykańskiego (USD) do złotówki (PLN), ponieważ aktualne notowania ceny złota podawane są w dolarze amerykańskim.

Możemy również skorzystać z gotowych internetowych przeliczników, aby weryfikować aktualną cenę złoto na świecie podaną w polskich złotych: https://www.xe.com/currencyconverter/convert/?Amount=1&From=XAU&To=PLN

- Ile mogę zarobić na złocie?

Inwestycja w złoto jest obecnie jedną z najpopularniejszych i najbezpieczniejszych form lokowania kapitału. W ciągu ostatnich 20 lat cena złota wzrosła o ponad 400%, pokazując iż złoty kruszec jest nie tylko jedną z najbezpieczniejszych lokat naszych czasów, ale również dobrą formą inwestycji.

Jak wszystko, inwestycja w złoto jest również związana z ryzykiem spadku ceny. Jednak przy złocie (w porównaniu do innych inwestycji) możemy łatwo obniżyć stratę, czyli dokupić złoto po niższej cenie i wtedy obniżyć średnią cenę.

- Jakie złoto lokacyjne wybrać?

Złoto bulionowe występuje głównie w postaci monet lub sztabek. Obydwa produkty charakteryzują się bardzo wysoką zawartością kruszcu, mają zazwyczaj duże nakłady ograniczone wyłącznie rokiem wybicia, a próba złota określa ich wartość. 

Jesteśmy zwolennikami monet ze względu na prowadzoną działalność firmy numizmatycznej.

Jednak przy każdym zakupie złotej monety lub sztabki najważniejsze jest, aby transakcja była bezpieczna, transakcja musi zostać zawarta z wiarygodnym, sprawdzonym kontrahentem, który na rynku jest od dłuższego czasu.

Najlepszym rozwiązaniem jest wybór firmy, która zajmuje się sprzedażą i zakupem złota, takiej jak Antykwariat Numizmatyczny Niemczyk, który zapewnia fachowe i profesjonalne doradztwo (szczegóły oferty na: tutaj). Od lat Antykwariat Numizmatyczny Niemczyk Michał oferuje również inwestorom możliwość skorzystania z gwarancji odkupienia złota. Dzięki temu nie trzeba szukać innego miejsca i z łatwością sprzedać złoto lokacyjne.

- Złote sztabki lokacyjne czy monety bulionowe?

Złote sztabki lokacyjne czy monety bulionowe? - to odwieczne pytanie zadawane w firmach, decyzja zależy wyłącznie od upodobań inwestora.

Złote sztabki lokacyjne występują głównie w wariantach od 1 do 1000 gramów i są wytwarzane ze złota o próbie 999 (najwyższa próba złota). Za 1 gram zapłacimy ok. 250 złotych, a za 1000 gram ponad 220.000 złotych. Niezależnie od wagi, sztabka powinna ważyć tyle, ile jest napisane na sztabce oraz posiadać oznaczenia mennicy, która ją wyprodukowała.

Złote monety bulionowe mają najczęściej wagę liczoną w uncji trojańskiej - jedna uncja to około 31,1 gramów. Dlatego na rynku najwięcej jest monet lokacyjnych o wadze 1 uncji, 1/2 uncji, 1/4 uncji lub 1/10 uncji. Na każdej z tych monet będzie podana waga w uncjach (OZ), próba złota i rok produkcji oraz nominał. Najtańsze z takich monet kosztują ok. 850 zł, natomiast te 1-uncjowe monety ok. 7200 złotych. Na cenę wpływa głównie ilość zawartego w nich złota.

Ze względu na prowadzoną działalność firmy numizmatycznej jesteśmy zwolennikami monet jako inwestycji, ale ostateczny wybór należy wyłącznie do inwestora.

- Jakie monety lepiej kupować duże czy małe?
Wybór rozmiaru czy formy złota bulionowego zależy wyłącznie od upodobań i objętości portfela inwestora. Małe monety będą relatywnie droższe niż duże monety, ponieważ więcej osób może sobie na nie pozwolić. Jednak też przy sprzedaży takie monety potem będą miały większą premię niż te większe.
Przykład: 1/10 uncji złota sprzedaje się dziś za ok. 850 zł, a 1 uncja złota za ok. 7200 zł. Jednak skup wygląda również inaczej: za 1/10 uncji złota otrzymamy się dziś za ok. 780 zł, a za 1 uncję złota za ok. 6900 zł.

- Gdzie mogę sprzedać złoto lokacyjne?

Punktów skupu złota bulionowego / inwestycyjnego jest mnóstwo w każdym mieście.

Najlepszym rozwiązaniem jest wybór firmy, która zajmuje się sprzedażą i zakupem złota, takiej jak Antykwariat Numizmatyczny Niemczyk, który zapewnia fachowe i profesjonalne doradztwo (szczegóły oferty na: tutaj).

Przy każdej sprzedaży złotej monety lub sztabki najważniejsze jest,aby transakcja była bezpieczna, transakcja musi zostać zawarta z wiarygodnym, sprawdzonym kontrahentem, który na rynku jest od dłuższego czasu.

- Gdzie mogę kupić złoto lokacyjne?

Firm,które oferują sprzedaż złota bulionowego / lokacyjnego jest mnóstwo w każdym mieście.

Najlepszym rozwiązaniem jest wybór firmy, która zajmuje się sprzedażą i zakupem złota, takiej jak Antykwariat Numizmatyczny Niemczyk, który zapewnia fachowe i profesjonalne doradztwo (szczegóły oferty na: tutaj).

Przy każdym zakupie złotej monety lub sztabki najważniejsze jest,aby transakcja była bezpieczna, transakcja musi zostać zawarta z wiarygodnym, sprawdzonym kontrahentem, który na rynku jest od dłuższego czasu.

- Czy firma oferuje certyfikowane złoto?

Złoto samo w sobie jest certyfikatem. Ze względu na to, iż nakłady złotych monet są nieograniczone ilościowo w danym roku to certyfikat do złotej monety, która wygląda identycznie, jak tysiąc innych jest zbędny. Gwarancją i certyfikatem złota jest sam przedmiot, który jest ze złota wykonany.

- Co to są próby złote? Co oznacza 14 K?

Próba złota określa zawartość złota w przedmiocie, np. jeśli przedmiot zawiera 58,5% czystego złota jest ono próby 585 (14 K).

Ilość złota w przedmiocie określa się też w karatach, gdzie 1 karat to 1/24 zawartości wagowej złota w przedmiocie. Posługujemy się na rynku głównie trzema próbami złota, w tych właśnie próbach najczęściej produkowana jest biżuteria:

Próba 999 = 24 K (karatów), próba 999 zawiera 99,9% czystego złota

Próba 750 = 18 K (karatów), próba 750 zawiera 75,0% czystego złota

Próba 585 = 14 K (karatów) próba 585 zawiera 58,5% czystego złota

- Jak wycenić monety złote?

Aby wycenić złote monety bulionowe wystarczy wizyta w firmie specjalizującej się sprzedażą i zakupem złota inwestycyjnego, takiej jak Antykwariat Numizmatyczny Niemczyk, który zapewnia fachowe i profesjonalne doradztwo (szczegóły oferty na: tutaj).

Ceny złota zmieniają się wraz z notowaniami na giełdzie oraz cenami kursu walut. Wartości te potrafią zmieniać się bardzo dynamicznie. Prosimy o kontakt telefoniczny, po którym ustalimy aktualną cenę oraz zarezerwujemy ją dla Państwa, aby transakcja na pewno odbyła po najkorzystniejszym dla Państwa kursie.

Za monety piękne i rzadsze roczniki zapłacimy zdecydowanie więcej niż za standardowe monety lokacyjne. Rzadsze roczniki i odmiany monet złotych 20 dolarów kupimy nawet za kilkakrotność wartości złota w monecie.

- Potrzebujesz wycenić, sprzedać, kupić złoto lokacyjne?

Zadzwoń lub napisz do nas - wspólnie wybierzemy najlepszą formę sprzedaży oraz czas, aby transakcja była najkorzystniejsza.

Sprzedaż złotych monet można dziś przeprowadzić bez wychodzenia z domu (tutaj) - zamówimy kuriera, który odbierze złote monety od Państwa, a całą kwotę zakupu wypłacimy na wskazane konto bankowe.