Jan Dostych Katalog talary koronne Zygmunt III Waza 1627-1632

29.11.2020
Jan Dostych Katalog talary koronne Zygmunt III Waza 1627-1632

ZYGMUNT III WAZA urodził się 20.04.1566 roku w Grypsholm w Szwecji jako syn króla szwedzkiego Jana Wazy i Katarzyny Jagiellonki córki Zygmunta I Starego. Królem Polski został 19.08.1587 roku. W latach 1592-1599 był też królem Szwecji. Zmarł w Warszawie 30.04.1632 roku.
 Tytuły królewskie: Sigismundus Tertius Dei gratia rex Poloniæ, magnus dux Lithuaniæ, Russiæ, Prussiæ, Masoviæ, Samogitiæ, Livoniæque, nec non Suecorum, Gothorum Vandalorumque hæreditarius rex co w tłumaczeniu z łaciny oznacza Zygmunt III, z Bożej łaski król Polski, wielki książę litewski, ruski, pruski, mazowiecki, żmudzki, inflancki, a także dziedziczny król Szwedów, Gotów i Wenedów.

Uzupełnienie katalogu Kamińskiego i Kurpiewskiego w zakresie talarów ukazało się w 4 kolejnych wydaniach Przeglądu Numizmatycznego nr 3/2007-2/2008. Staraliśmy się z panem Jarosławem Dutkowskim pokazać jak najwięcej zdjęć ilustrujących poszczególne odmiany co z jednej strony podniosło walory dydaktyczne całej pracy, z drugiej jednak strony cały ten katalog stał się mało przejrzysty. Znalezienie poszczególnej odmiany było utrudnione. Zdając sobie sprawę z niedoskonałości tego opracowania napisałem całkiem nowy katalog. Za podstawę wyróżnienia poszczególnych typów przyjąłem różnice w wyglądzie popiersia króla oraz wygląd tarczy herbowej. Dopiero w obrębie tych typów wyodrębniam poszczególne odmiany różniące się miedzy sobą napisem otokowym oraz interpunkcją na końcu napisu otokowego. Numery przyporządkowane poszczególnym monetom zaczynają się od dwóch ostatnich cyfr roku, potem typ i na końcu odmiana.

Taki system katalogowania jest otwarty co pozwoli w przyszłości na uzupełnienie katalogu bo zdaję sobie sprawę z tego że mimo moich wysiłków znajdą się jeszcze inne odmiany a może i typy talarów. Katalog był robiony w „ warunkach domowych „ stąd dość prymitywne oznaczenia znaków interpunkcyjnych, za co z góry przepraszam. W kolumnach zaznaczono kolejno od strony lewej: numer, opis awersu i rewersu z zaznaczonymi znakami interpunkcyjnymi na początku i końcu napisu, miejsce gdzie można znaleźć zdjęcie, stopień rzadkości.

Pisząc ten katalog liczę też na dyskusję. Zdaję sobie też sprawę z tego że nie wszystkie odmiany znalazłem i liczę na pomoc uważnych czytelników. Będę wdzięczny za opinię a przede wszystkim za zdjęcia nieopisanych przeze mnie odmian na adres; [email protected] Zapewniam dyskrecję. Można też podesłać zdjęcia incognito.

Jan Dostych autor Katalogów talarów koronnych Zygmunta III Wazy i Władysława IV

Katalog do pobrania tutaj: Katalog talary Zygmunt III Waza 1627-1632, Bydgoszcz