Jan Dostych katalog talary medalowe Zygmunt III Waza

Co to są talary medalowe? Są to medale które z różnych powodów nie mogą być nazwane monetami. Bo żeby produkt mennicy można było nazwać monetą to musiał on spełniać kilka warunków. Przede wszystkim moneta musi określić panującego władcę i wymienić jego wszystkie aktualne tytuły, powinna zawierać herb podskarbiego, który jest odpowiedzialny za politykę monetarną i powinna mieć wagę zgodną z aktualną stopą menniczą. Tzw talary medalowe nie spełniają wszystkich tych warunków. Wydaje mi się też, że była tendencja do nazywania niektórych medali talarami medalowymi, bo ta „zmiana nazwy” podnosiła wartość numizmatu, którym zaczynało interesować się więcej osób.
Od dawna bowiem kolekcjonerów monet było więcej i ceny monet utrzymywały się na dużo wyższym poziomie niż ceny porównywalnych medali. Dla przykładu piękny medal, który umieściłem na pierwszej stronie rok temu na aukcji Kuenkera w Niemczech został sprzedany za 1600 euro + opłaty aukcyjne.
Tej klasy talary sprzedają się zarówno w Polsce i za granicą powyżej 10000 euro. Pan Jarosław Dutkowski w Przeglądzie Numizmatycznym nr 4 z roku 2014 w artykule o portugale z roku 1587 roku „z mieczem” wysuwa też inną hipotezę. Że srebrne talary medalowe są wtórne do złotych portugałów. Myślę że w odniesieniu do niektórych talarów medalowych teoria ta może być prawdziwa.
Ponieważ napisałem już katalogi talarów i półtalarów to żeby skończyć zaczęty temat piszę o tak zwanych w literaturze numizmatycznej talarach medalowych. Pod każdym typem podaję gdzie znajdują się lub gdzie znajdowały się dane talary. Wymieniam znane słynne aukcje polskich monet oraz muzea: MNK = Muzeum Narodowe w Krakowie z kolekcją Emeryka Hutten-Czapskiego, MNW= Muzeum Narodowe w Warszawie
Jan Dostych autor Katalogów talarów koronnych Zygmunta III Wazy i Władysława IV
Katalog do pobrania tutaj: Jan Dostych katalog Talary Medalowe Zygmunt III Waza
-preview.png)

Powiązane posty

Indeks rynku polskich banknotów kolekcjonerskich 2018-2023.12 - Michał Janik
INDEKS RYNKU POLSKICH BANKNOTÓW KOLEKCJONERSKICH część 5Do pobrania Indeks rynku polskich banknotów...

Marzenie kolekcjonerskie czyli Zygmunt I Stary. Dukat 1546 Gdańsk - NAJRZADSZY DUKAT POLSKI
- Ekstremalnie rzadki, wręcz unikalny walor kolekcjonerski pod względem urody oraz występowania na r...