Pieniądze odporne na inflację - pierwszy indeks numizmatyki w Polsce

Jest pan autorem pierwszego w kraju wskaźnika, który rozwiewa wątpliwości dotyczące ciągłego wzrostu rynku numizmatycznego w Polsce. Linia wykresu kończy się w roku 2018 - jak wyglądałaby, gdyby odzwierciedlała jeszcze sytuację w dwóch kolejnych latach?
ARTUR CHOŁODY: Wykres byłby z pewnością gwałtownie rosnący. Sam jestem numizmatykiem, a od dwóch lat właściwie nie powiększałem znacząco zbiorów, bo ceny tak wyraźnie się podniosły. Moim zdaniem, nie jest to jednak wyłącznie kwestia coraz większego zainteresowania numizmatyką, ale również generalnego odpływu kapitału w kierunku inwestycji alternatywnych.
Od momentu, w którym nie doszło do połączenia środkowoeuropejskich giełd, obserwujemy m.in. stały spadek liczby kont inwestorów indywidualnych. Część wycofywanego z warszawskiej giełdy kapitału z pewnością trafiła na rynek numizmatów.
Czynniki ogólnogospodarcze może nie są tak łaskawe dla portfela Kowalskiego, ale - jak rozumiem - rynkowi monet nie szkodzą?
Wystarczy spojrzeć, jaki wpływ może mieć na ten rynek inflacja. Ucieczka z kapitałem w gotówce jest wręcz masowa i uzasadniona. Jeśli ktoś ma, powiedzmy, milion złotych w gotówce, przy 5-procentowej inflacji w rok straciłby 50 tys. zł, a z kapitału rzędu kilku milionów topnieć będzie nawet czterocyfrowa kwota każdej doby. Nawet gdyby monety drożały więc średnio kilka procent rocznie i tak stanowiłyby lokatę, tymczasem obecnie w niektórych kategoriach zwyżki cenowe są już dwucyfrowe.
Pełny wywiad dostępny do pobrania w formie PDF: Wywiad Pieniadze odporne na inflacje
Poniżej kilka ciekawych wykresów i danych z pracy Artura Chołodego:


Powiązane posty

A może by tak drobniejszy nominał monety w kolekcji?
Ceny monet dynamicznie rosną. Rynek numizmatyczny rośnie i rozwija się. Z jednej strony jest to dobr...

Aukcja 46 - Michał Niemczyk
Aukcja 46 - 22-24 września 2024Katalog w formacie PDF do pobrania:SESJA I - Aukcja 46 sesja I - Mich...