A. Litwiniuk - Złote monety na aukcjach 2000-2020 - Tom I

Od czasów Zygmunta Starego zaczęto wybijać monety z wizerunkiem króla i datą. Pierwszą taką monetą był srebrny półgrosz z portretem Zygmunta Starego i datą 1507. Wiele złotych monet były to monety okolicznościowe, jak donatywy miejskie (darowizny) bite w Gdańsku i Toruniu. Są to wyjątkowe monety, bite w tych miastach i przekazywane dla polskiego władcy i ludzi z jego świty, a wybite z przeróżnych okazji (np. wizyta króla w mieście) lub ważnych wydarzeń historycznych. Monetami obdarowywano ważnych dostojników, rajców miejskich, a nawet papieża. Gdańsk regulował nimi zobowiązania wobec króla za przyznane miastu przywileje.
Powyższy katalog polskich złotych monet nie jest katalogiem sensu stricto wszystkich polskich złotych monet, a jedynie tych monet, które pojawiły się na aukcjach świata na obu kontynentach.
Wszystkie katalogi polskich monet systematyzują je w pewnym porządku chronologicznym, zgodnie z „dzianiem się” naszej historii.
Dlaczego uważam, że nasza historia w monetach jest wybita?
Otóż, jeżeli chcemy poznać najważniejsze nasze wydarzenia historyczne, wystarczy zapoznać się z okresami panowania poszczególnych władców, opisami na monetach, a w wielu wypadkach, jakie wydarzenie stało się przyczynkiem wybicia tej monety. Wszystkie wizerunki monet są mocno powiększone, by łatwiej można było przyjrzeć się kunsztowi starodawnych rytowników i mincerzy, którzy, sporządzając stemple monet, odwzorowywali niesamowitą ilość szczegółów z ubiorów królewskich wraz z insygniami i całą heraldyką stosowaną w danym okresie.
Tom I katalogu w wersji pdf do pobrania: A. Litwiniuk - Złote monety na aukcjach 2000-2020 Tom I
Na zakończenie chciałbym dodać, że ktoś może mi zarzucić korzystanie z cudzej pracy. Przyjąłem właśnie taką formę katalogu aby aukcje były prawie dosłownym odzwierciedleniem aukcji monet z poszczególnych domów aukcyjnych. Duża ilość aukcji i duża ilość domów aukcyjnych jest rozproszona w internecie.
Choć w internecie znaleźć można różne zestawienia, to takiego zestawienia w jednym miejscu, z cenami sprzedaży nie widziałem nigdzie. Pod każdym opisem i każdym zdjęciem monety jest informacja, z jakiego domu aukcyjnego ona pochodzi, podany jest też adres internetowy tegoż domu, z którego zaczerpnąłem zdjęcie i opis. Jeżeli będzie możliwość udostępnienia takiego zestawienia w internecie, oczywiście wystąpię do każdego domu aukcyjnego o zgodę na wykorzystanie zdjęć monet i ich opisów.
Każdy okres królewski rozpoczęty jest wizerunkiem danego władcy przedstawionym na medalach Marcello Bacciarellego, a wybitych na zamówienie Stanisława Augusta Poniatowskiego.
Obok wizerunku władcy jest krótki rys jego panowania, niewiele rozszerzony od napisu na rewersie tegoż medalu. W niektórych okresach rys historyczny jest szerszy.
Andrzej Litwiniuk autor katalogu



Powiązane posty

Jak rozpoznać, że moneta ma wartość? Co warto wiedzieć przy ocenić wartość starych monet
Kolekcjonowanie monet to pasja, która może przerodzić się we wspaniałe hobby. Jednak nie każda stara...

Specjalista, który czuje się bardziej winny niż pomocny! Temat ciężki, ale aktualny - szczególnie dla Domów Aukcyjnych.
Praca w Domu Aukcyjnym to często balansowanie między oczekiwaniami klientów a rzeczywistością rynku...