Odznaki wojskowe II Rzeczpospolitej - kolekcja Ryszarda Myśliwca cz.2
Katalog w formie PDF do pobrania: Odznaki wojskowe II Rzeczpospolitej - kolekcja Ryszarda Myśliwca cz.2
Międzywojennych odznak pułkowych odnaleźć można w kolekcjonerskim obiegu znacznie mniej niż monet, co pozwala wnioskować, że ich wartość rynkowa będzie w najbliższym czasie rosła. Wartość historyczną natomiast docenić możemy, czytając o losach poszczególnych jednostek, nierzadko stających do walki z przeciwnikiem o tak znaczącej przewadze liczebnej, że setki polskich żołnierzy nie wróciły z tych starć do garnizonu.
Kolekcjonerom numizmatów, pasjonatom falerystyki i wojskowości, inwestorom oraz miłośnikom historii życzę powodzenia podczas nadchodzącej aukcji oraz, być może, nowej wartościowej pasji,
Michał Niemczyk
Falerystyka
była ogromną pasją Jerzego VI i domeną przedwojennych europejskich kolekcjonerów. Przez lata pozostająca w cieniu rozległego rynku numizmatycznego, obecnie budzi zainteresowanie coraz szerszego grona, a gabloty niejednego gabinetu czy kancelarii prawnej znów zapełniać zaczynają wojskowe dokumenty, militaria i - najrzadsze ze wszystkich - odznaki.
28 czerwca, podczas czwartej sesji pięciodniowej Aukcji 34, będziemy mieli zaszczyt zaprezentować Państwu pierwszą część z liczącej ponad 120 pozycji kolekcji wojskowych odznak, gromadzonej latami z niezwykłą starannością przez Ryszarda Myśliwca - pasjonata o niezrównanej wiedzy, szczególnie rozmiłowanego w okresie II Rzeczpospolitej.
Mając na uwadze, że na polskim rynku numizmatycznym notowanych było dotychczas rocznie od kilkunastu do kilkudziesięciu odznak, czerwcowa aukcja stanowić będzie pewne otwarcie, zarówno pod względem opracowywania informacji o poszczególnych pozycjach, jak i okazji do rozbudowania zbiorów numizmatycznych o autentyczne pamiątki polskiego wojska, stanowiące jednocześnie niewątpliwe dzieła międzywojennego rzemiosła.
Przygotowując się do aukcji pierwszej części prezentowanego zbioru, uświadomiliśmy sobie podczas rozmów w gronie kolekcjonerów, jak niezmierzona praca włożona została w skompletowanie tak rzadkich okazów w pięknych stanach zachowania w okresie powojennym, kiedy nie było przecież ani internetowych serwisów aukcyjnych, ani nawet powszechnego dostępu do telefonu! Wbrew pozorom, zbudowanie kolekcji tak rzadkich walorów w obecnych czasach również nie uchodziłoby za zadanie łatwe i to niezależnie od tego, jak wysokim dysponowalibyśmy budżetem.
Ryszard Myśliwiec
W świecie kolekcjonerów polskich odznak i odznaczeń wojskowych to postać legendarna. Reputacja i szacunek środowiska polskich kolekcjonerów dla jego rozeznania, uczciwości i rzetelności obejmują całokształt jego zainteresowań i świadczą o jego wybitnej osobowości. Ryszard Myśliwiec zmarł 24 lutego 2019 r., pozostawiając jeden z najwyżej cenionych zbiorów falerystycznych w Polsce.
W świecie kolekcjonerów polskich odznak i odznaczeń wojskowych to postać legendarna. Ryszard Myśliwiec urodził si w 1937 roku w Łodzi. Ojciec Henryk był malarzem, co pewnie w jakimś stopniu miało wpływ na umiłowanie syna do pięknych przedmiotów oraz rozbudzenie w nim pasji zbieracza. Matka Zofia była córką nauczyciela, który za przekazywanie nieprzełamanej historii Polski w okresie zaborów został wyrzucony ze szkoły w Łodzi i zesłany na prowincji do pracy w niewielkim wiejskim ośrodku. Dziadek właśnie oraz stryj - walczących w bitwach I wojny światowej - rozbudzili
w nim pasję do historii wojskowości, w szczególności legionów polskich i odznaczeń wojskowych.
Ryszard Myśliwiec od najmłodszych lat interesował się historią, głownie dziejami Polski i jej sił zbrojnych, a w szczególności II Rzeczpospolitej i jej sławnymi pułkami, nie pomijając jednakże innych jednostek przedwojennej armii i marynarki polskiej. To ich odznaczenia i odznaki zaczął zbierać w młodości, stając się przez lata posiadaczem kolekcji, którą śmiało można nazwać jedną z największych i najbardziej kompletnych. Wiedza, jaką dysponował na temat historii każdego z eksponatów, nie ograniczała się jedynie do wojskowych faktów historycznych, ale obejmowała również technologie oraz sposób wytwarzania. Jako ze z zawodu był grawerem-jubilerem, szczegółowość zgromadzonych przez niego informacji wzbudzała szacunek nie tylko kolegów z klubu kolekcjonerów, ale także osób związanych profesjonalnie z tematem, ekspertów oraz kustoszy muzeów.
Nie ograniczając się wyłącznie do omawianej dziedziny, Ryszard Myśliwiec regularnie uczestniczył w giełdach oraz targach staroci, na czele z ulubionym Jarmarkiem Dominikańskim, w którym przez wiele lat brał udział jako stały wystawca. Na jego stanowiskach znaleźć można było oprócz gablot z odznakami, znaczkami sportowymi i odznaczeniami, zabytkowe zegarki, monety, banknoty, papiery wartościowe oraz inne przedmioty kolekcjonerskie, o których opowiadał z ekspercką wiedzą. Reputacja i szacunek środowiska polskich kolekcjonerów dla jego rozeznania, uczciwości i rzetelności obejmują całokształt jego zainteresowań i świadczą o jego wybitnej osobowości. Ryszard Myśliwiec zmarł 24 lutego 2019 r., pozostawiając jeden z najwyżej cenionych zbiorów falerystycznych w Polsce.
W niniejszym katalogu przedstawione zostały wybrane pozycje spośród odznak wojskowych oferowanych w ramach aukcji czerwcowej. Bogaty zbiór falerystyczny pana Ryszarda Myśliwca licytowany będzie podczas pięciu następujących kolejno aukcji w sezonie 2022 / 2023.
Wszystkie pozycje z części I, II i III zbioru zamieszczone zostały w katalogu internetowym na platformie Aukcjamonet.pl.
Powiązane posty
Powierz nam budowanie swoje kolekcji numizmatycznej. Współpraca z domem aukcyjnym przy tworzeniu kolekcji
Jedną z przyjemniejszych rzeczy dla każdego numizmatyka jest samodzielne wyszukiwanie, licytowanie i...
Aukcja 12 - Michał Niemczyk
Katalog w formacie PDF do pobrania: Aukcja 12 - Michał NiemczykLista wynikowa w formacie PDF do pobr...