Monety z błędami kosztują więcej! Zobacz destrukty mennicze: Destrukty stempla. Rzadkie monety PRL

22.03.2024
Monety z błędami kosztują więcej! Zobacz destrukty mennicze: Destrukty stempla. Rzadkie monety PRL

DESTRUKTY MENNICZE I MONETY Z BŁĘDEM MENNICZYM, CZYLI MONETY WARTE WIĘCEJ NIŻ MYŚLISZ

Monety z błędem menniczym, zwane destruktami (MINT ERROR z angielskiego) zaliczają się do jednych z najcenniejszych monet na świecie. Takie monety potrafią osiągać na aukcjach niebywałe ceny, a ich wartość jest uzależniona od ilości znanych destruktów na rynku, od stanu zachowania oraz od wieku, ponieważ czym starsza moneta tym trudniej znaleźć takie numizmaty na rynku. Same posiadanie unikalnej monety z błędem jest marzeniem wielu kolekcjonerów, a jej obecność w kolekcji na pewno podnosi prestiż kolekcji.  

Destrukt menniczy (MINT ERROR) czyli moneta wybita niezgodnie z przyjętym projektem. W zależności od przyczyny powstania rozbieżności rozróżnia się destrukty stempla, krążka menniczego i procesu bicia.

RODZAJE BŁĘDÓW MENNICZYCH

W zależności od przyczyny powstania rozróżnia się głównie trzy grupy destruktów numizmatycznych.

Destrukty stempla, czyli błędy mennicze związane z wadami stempla. Wybite monety posiadają pęknięcia, zagniecenia, podwójne uderzenia i zanikające elementy.

Uszkodzony stempel

Podczas procesu bicia monet występują duże obciążenia stempli, co potrafi spowodować z czasem ich uszkodzenia w postaci pęknięć lub odprysków. W miejscach pęknięć widać cieńsze lub grubsze wypukłe linie.

Poniżej moneta obiegowa z czasów PRL wybita pękniętym stemplem:

Zagniecenie stempla

W takich destruktach menniczych ze względu na odkształcenie się stempla powstają trwałe wypukłości, napisy na monetach wybitych takim stemplem są nieregularnie poszerzone.

Monety które zostały wybite ze stempli uszkodzonych uderzeniem górnego stempla w dolny przy braku krążka menniczego, tworzą. odbicia rewersu na awersie lub odwrotnie.
Tak powstały między innymi pięciozłotówki z rybakiem z defektem zwanym potocznie "słoneczkiem"

5 złotych 1959 Rybak - mocne, podwójne słoneczko (pod ramieniem, za plecami).

Efekt ducha – monety z zarysem orła na rewersie lub cyfr nominału na awersie.  

10 groszy z 1923 roku z efektem ducha.

10 złotych Chrobry z 1925 roku z efektem ducha.

Zdwojony rysunek - doubled die

Rzadko spotykany defekt na monetach, który charakteryzuje się podwójnym rysunkiem (efekt cienia) powstałym z powodu przesunięcia patrycy na etapie przygotowywania stempla. Ta usterka jest niezwykle rzadka, bo stemple poddawane są bardzo wnikliwej kontroli. Ponieważ jest to usterka powtarzalna na wielu monetach wybitych tym samym stemplem, część specjalistów traktuje monety wybite stemplami z taką wadą jako warianty stempli.

5 złotych rybak z 1960 roku gdzie na monecie widoczny jest zdwojony monogram projektanta J.G (Józef Gosławski).

Zbyt mały nacisk prasy z patrycą

Destrukt powstały w wyniku zbyt małego nacisku prasy przy tłoczeniu stempla, wtedy mamy zanikanie mniej wypukłych elementów rysunku. Rzadko występujący defekt na monetach lub też ciężko zauważalny.

Zapraszamy również na nasza kanał Youtube (Dom Aukcyjny Niemczyk | Numizmatyka), na szersze omówienie na filmie tematu destruktów menniczych: