Gdzie i jak sprawdzić wartość monet i banknotów kolekcjonerskich?

17.04.2024
Gdzie i jak sprawdzić wartość monet i banknotów kolekcjonerskich?

To jedno z najczęściej zadawanych pytań przez osoby które weszły w posiadanie numizmatów. Wycena numizmatów nie jest tak trudna jak wycena innych przedmiotów kolekcjonerskich. Dzisiejsza technologia i dostępność do wiedzy pozwala na samodzielną wycenę wielu monet, jednak wiele osób zastanawia się gdzie zacząć.

Wyróżniamy główne możliwości wyceny monet i banknotów:

Wycena bezpośrednia – wycena ta odbywa się w siedzibie naszej firmy, ponieważ najlepszą i dokładną wycenę uzyskasz jedynie okazując przedmioty naszym fachowcom na żywo, cała transakcja odbywa się w obecności klienta. Od razu na miejscu mamy możliwość wyboru najlepszej formy sprzedaży walorów czy to na sklepie, za gotówkę lub też aukcji.

Wycena email – najpopularniejsza forma wyceny aktualnie na rynku. Aby wstępnie wycenić monety lub banknoty, a kiedy nie ma możliwości pokazania ich fachowcom w naszym sklepie, należy wysłać zapytanie drogą mailową.

Najczęściej przy wstępnym oszacowaniu wartości przedmiotów niezbędna jest ich fotografia. Pozwala ona na określenie stanu zachowania i ocenie oryginalności. Należy pamiętać, że wycena telefoniczna, czy mailowa, ma charakter wyłącznie orientacyjny. Najlepszym sposobem określenia wartości numizmatów jest wycena bezpośrednio w naszej Firmie.

Wycena telefoniczna –  w dziedzinach kolekcjonerskich na ceny znacząco wpływa stan zachowania oraz odmiana dlatego wycena telefoniczna możliwa jest głównie w przypadku monet bulionowych i bardzo prostych monet kolekcjonerskich. Rozmowa telefoniczna nie umożliwia określenia kondycji oraz oryginalności obiektów, dlatego aby uzyskać szczegółowe informacje na temat posiadanych rzeczy, a także ocenę ich wartości, konieczne jest spotkanie w siedzibie Firmy.

Wycena samodzielna – chętnie wybierana forma przez młodszych kolekcjonerów, czyli wpisujemy datą i kraj z monety lub banknotu i wyszukujemy w internecie, niestety pokażą nam się też tysiące zdjęć niekoniecznie związanych z numizmatyką, dlatego dzięki dostępności do takich archiwów jak nasze https://archiwum.niemczyk.pl/ gdzie aktualnie posiadamy ponad 300.000 wyników sprzedanych monet, banknotów i odznaczeń, możemy w łatwy sposób określić wartość posiadanego przedmiotu. Wystarczy wpisać jedną frazę i archiwum samo dopasuje wyniki, szukając np. monety z Janem Pawłem II z 1988 roku, wystarczy wpisać 1988 lub Jan Paweł II lub pełną nazwę Jan Paweł II 1988.

Wycena katalogowa – kiedyś bardzo popularna forma wyceny monet, dziś mocno nieaktualna ponieważ katalogi nie uwzględniają gradingu monet, wszystkich odmian oraz trendów numizmatycznych które potrafią się zmieniać. Katalogi są ważnym źródłem informacji o rzadkości wybranego waloru, jednak cena należy dziś szukać na portalach aukcyjnych które najlepiej określają aktualną wartość numizmatów.

Jak widać opcji wyceny jest wiele, wszystko jednak zależy od posiadanych walorów. Ważne aby wybrać znane firmy takie jak nasza Firma gdzie wycen i ocen dokonujemy bezpłatnie  w oparciu o aktualne notowania aukcyjne i ceny złota.

Jak wycenić i gdzie sprzedać monety kolekcjonerskie?

Wszystkie powyższe formy wyceny mają swoje wady i zalety. Jednak planując sprzedaż, wycenę lub po prostu weryfikacje numizmatów najważniejsze jest  skorzystanie z pomocy profesjonalnego numizmatyka. Wybrany specjalista powinien nie tylko posiadać dużą wiedzę numizmatyczną , ale także być znany na rynku numizmatyczny, oferować podobnej jakości walory oraz posiadać dobytek aukcyjny . 

Sprzedaż i wycena monet kolekcjonerskich jest możliwa dosłownie z każdego miejsca na świecie, ponieważ przeważnie w każdym większym mieście znajduje się lokalny sklep numizmatyczny który pomoże w wycenie i zaproponuje ceny zakupu. Tak samo w interencie roi się od ofert skupu, wycen monet i banknotów. Oczywiście głównym pytaniem jest gdzie sprzedać aby uzyskać najwyższą aktualną cenę rynkową i oczywiście uczciwą.

Dlatego warto wybrać firmę numizmatyczną które jest długo na rynku i ma ugruntowaną pozycję wśród światowych firm. Posiada fachowców w różnych dziedzinach i oferuje sprzedaż bezpośrednią, sklepową i aukcyjną ponieważ wiele form sprzedaży gwarantuje największe zasięgi i dotarcia do klientów na całym świecie.

W dziedzinach kolekcjonerskich na ceny znacząco wpływa stan zachowania oraz odmiana dlatego wycena w firmie która będzie próbowała kupić od nas walor jedynie po średniej ceny, bez oparcia o notowania aukcyjne będzie obciążona duża stratą finansową.

Wycena starych monet - gdzie szukać profesjonalnego wiedzy?

Przy wycenie starych monet nie jest tak prosto jak w przypadku nowych prostych monet kolekcjonerskich wydawanych przez Narodowy Bank Polski, tutaj na cenę wpływa rzadkość, stan zachowania i trend na zbieranie danego tematu.

Ważne aby pamiętać, że nie zawsze rok produkcji oznacza wartości, często moneta która liczy kilkanaście lat może być droższa niż ta wybita za czasów króla Jana Kazimierza i liczy ponad 350 lat.

Jeżeli monety, banknoty i odznaczenia pochodzą z kolekcji która była budowana przez kolekcjonera przez lata, to jest duża szansa, że walory są odpowiednio posegregowane i znajdują się tam pozycje rzadkie, bardzo wartościowe.

Jeżeli natomiast osoba nigdy nie zbierała numizmatów, tylko odkładała monety, czy banknoty wycofane z obiegu z całego świata, niestety oznaczać to będzie w większości przypadków bardzo niską wartość handlową.

Zygmunt III Waza. Ort (18 groszy) 1614, Gdańsk
Cena sprzedaży 12 000 złotych
https://aukcjamonet.pl/product/37543/zygmunt-iii-waza-ort-18-groszy-1614-gdansk-male-cyfry-daty-wysmienity

Zygmunt III Waza. Ort (18 groszy) 1614, Gdańsk
Cena sprzedaży 975 złotych
https://aukcjamonet.pl/product/28191/zygmunt-lll-waza-ort-18-groszy-1614-gdansk

Jak widać na powyższych fotografiach te same monety wybite za panowania Zygmunta III Wazy, z tego samego roku lecz w innej kondycji i odmianie kosztują różnie. Moneta piękna i rzadsza ma ponad 12 razy większa cenę niż ta druga.

Dlatego planując sprzedaż starych monet i banknotów najważniejsze jest wybór odpowiedniej firmy, ponieważ w przypadku takich numizmatów stan zachowania i rzadkość to 90% ceny.

Popularna moneta w stanie idealnym będzie kosztować bardzo dużo, a jednocześnie taki sam egzemplarz w słabym stanie zachowania może być warty niewiele lub nic.

Wiele osób przy wycenie może nie zwrócić uwagi na odmianę i wtedy możemy stracić wiele tysięcy złotych, dlatego aukcja gwarantuje do dotarcia do wszystkich kolekcjonerów zainteresowanych każdym tematem, zwiększając cenę ponieważ specjaliście i fachowcy zawsze dostrzegą różnie, które wpłyną znacząco na cenę.

Stanisław August Poniatowski. Talar Morikofera, TALERVS POLONICVS 1766
Cena sprzedaży: 609 500 złotych
https://aukcjamonet.pl/product/74/stanislaw-august-poniatowski-talar-morikofera-talervs-polonicvs-1766

PRL. 10 groszy 1973 aluminium BEZ ZNAKU mennicy
Cena sprzedaży 24 280 złotych
https://aukcjamonet.pl/product/33758/prl-10-groszy-1973-aluminium-bez-znaku-mennicy-ngc-ms65-2-max-rzadkosc-r8

PRÓBA Brąz 10 złotych 1932
Cena sprzedaży: 62 000 złotych
https://aukcjamonet.pl/product/8479/ii-rp-proba-braz-10-zlotych-1932-naklad-10-szt-ngc-ms62-bn

Jakie monety są najbardziej wartościowe?

Nie ma tutaj jakiegoś szablonu najdroższych monet, wielu ludziom może się wydawać, że stara moneta lub złota moneta powinna być droga. Jednak w numizmatyce to stan zachowania, rzadkość oraz ilość kolekcjonerów wpływa na cenę. Dlatego srebrna moneta z początku naszej ery z Rzymu kosztuje 1000 złotych, gdzie moneta wybita w 1973 roku w aluminium potrafi kosztować ponad 24 000 złotych.

Najdroższą polską monetą jest aktualnie Zygmunt III Waza. 100 dukatów 1621 , Bydgoszcz - sprzedana na aukcji w USA za ponad 9 milionów złotych.

Najdroższą sprzedaną monetą w Polsce jest młodsza siostra 100 dukatówki czyli 50 dukatów również z 1621 roku z menniczy Bydgoskiej. Moneta na naszej Aukcji 40 w 2023 roku osiągnęła 3.240.000 złotych.

Warto zwrócić uwagę, że od kilku lat drożały praktycznie wszystkie monety, nawet te z najniższych półek cenowych, jednak najmocniej cenowo wystrzeliły wyjątkowe numizmaty., Kupione monety czy banknoty w zaledwie kilku lat mogą znacznie zwiększyć swoją cenę. Zdarzały się sytuacje, że już po roku numizmaty zwiększyły swoją wartość –  Michał Niemczyk, właściciel Antykwariatu Numizmatycznego Michał Niemczyk.

Bezpłatna wycena i profesjonalna aukcja

Jeżeli obserwujecie nas na Facebooku lub Youtube często podkreślamy, że tylko profesjonalna aukcja daje gwarancję najwyższych cen. Warto wybrać sprawdzoną firmę, z wieloletnim doświadczeniem gdzie wycenimy bezpłatnie wartość numizmatów, bez żadnych zobowiązań.
W siedzibie naszej Firmy, w  centrum Warszawy można wykonać taką wycenę osobiście lub przesyłając zdjęcia posiadanych numizmatów drogą mailową. Nasz Antykwariat Numizmatyczny Niemczyk jest największym numizmatycznym domem aukcyjnym w Polsce i od lat zajmuje się przeprowadzaniem aukcji i skupem starych monet, banknotów, medali, odznak oraz książek numizmatycznych.Więcej informacji na temat naszych aukcji oraz możliwościach spotkania z naszymi fachowcami znajdziesz na stronie Jak sprzedać monety, medale i banknoty na Aukcjach Niemczyk?

Skorzystaj z bezpłatnej wyceny i konsultacji z naszym specjalistą, przesyłając zdjęcie poprzez prosty formularz lub odwiedzając nas osobiście. Wycena przeprowadzana przez naszych ekspertów nie zobowiązuje do sprzedaży, a wstępne oszacowanie wartości otrzymasz do dwóch dni roboczych od przesłania fotografii. Należy pamiętać, że na rynku kolekcjonerskim o wartości waloru decydują zarówno autentyczność i rzadkość, jak i stan zachowania, który można pogorszyć samodzielnym czyszczeniem monet, banknotów czy odznaczeń!