Historia Firmy Niemczyk

Rodzinna tradycja od pokoleń…

Bardzo często pytacie mnie dlaczego numizmatyka? Skąd taki pomysł? Jak to się zaczęło?

Nasze zainteresowanie kolekcjonerstwem sięga jeszcze końca XIX wieku, kiedy to mój pradziadek Paweł Niemczyk trudnił się handlem antykami oraz obrazami, a bliska współpraca z rodziną Kossaków wzbudziła jeszcze większe zamiłowanie do obrazów tych wybitnych artystów w naszej rodzinie. Życiową pasję do sztuki przekazał swojemu synowi, a mojemu dziadkowi Mieczysławowi i to właśnie od niego tuż po II Wojnie Światowej, rozpoczęła się prawdziwa numizmatyczna przygoda naszej rodziny.

Dziadek od zawsze marzył o podróżach. Dlatego, już jako młody chłopak zaciągnął się na swój pierwszy statek. Był Podchorążym na Darze Pomorza, żołnierzem Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie: we Francji, Gibraltarze, Anglii, w byłej Afryce francuskiej. Cudem uratowanym rozbitkiem ze storpedowanego przez Niemców w 1939 roku m/s Piłsudski, następnie więźniem niemieckiego stalagu w Żaganiu. Odznaczony Krzyżem Czynu Bojowego Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie oraz dwukrotnie Medalem Wojska . Za udział w walkach we Francji otrzymał Odznakę pamiątkową 1 Dywizji Grenadierów.

Po II Wojnie Światowej dziadek przeniósł się i zamieszkał na stałe w Warszawie. I tu rozpoczęła się nasza przygoda numizmatyczna, kiedy to dziadek otrzymał w spadku kolekcję talarów.

Numizmatyka stała się potem życiową pasją dziadka, wkrótce z innymi kolekcjonerami rozwija Polskie Towarzystwo Numizmatyczne w Warszawie i dołącza do Warszawskiego Towarzystwa Historycznego. Jako działacz numizmatyczny i wielki pasjonat współwydaje katalogi monet polskich wraz ze znanymi numizmatykami Januszem Kurpiewskim oraz Czesławem Kamińskim.

W późniejszych latach dziadek przekazuje swoje zamiłowanie i zbiory następnym pokoleniom. W 2005 roku mój brat Paweł Niemczyk otwiera własny Antykwariat Numizmatyczny, do którego dołączam kilka lat później.

Już w 2010 roku firma mojego brata Antykwariat Numizmatyczny Paweł Niemczyk zorganizowała swoją pierwszą profesjonalną aukcję stacjonarną, która odbyła się 23 października w Hotelu WESTIN i zakończyła się wielkim sukcesem. Jakość i niepowtarzalność oferowanych przedmiotów sprawiły, że aukcja ta stała się najważniejszym polskim wydarzeniem numizmatycznym ostatnich lat. Łączna wartość sprzedaży wyniosła 9 873 497 złotych, średnia cena za sprzedaną pozycję wyniosła 54 852 złotych.

Choć dziadkowi nie udało się doczekać naszej pierwszej wielkiej Aukcji w 2010 to na pewno byłby dumny, że jego pasja życiowa przekazana dalej wybudowała solidne fundamenty pod największy antykwariat numizmatyczny w Polsce.

W 2014 roku przejąłem kierownictwo nad Firmą wspomaganą doświadczonym zespołem pracowników wraz z panem Jackiem Michalskim, znanym warszawskim antykwariuszem. Antykwariat Numizmatyczny Niemczyk prowadzony pod moim kierownictwem działa sprawnie realizując dzieło i misję mojego brata śp. Pawła Niemczyka.

Dziś jestem czwartym pokoleniem zajmującym się sztuką, a dokładnie numizmatyką szeroko rozumianą. Nasza firma rodzinna, Antykwariat Numizmatyczny Niemczyk jest najbardziej rozpoznawalnym Polskim Numizmatycznym Domem Aukcyjnym na świecie. Zajmujemy się kupnem i sprzedażą najrzadszych monet, banknotów, medali i odznaczeń.

Dzięki renomie i zaufaniu kolejnych pokoleń kolekcjonerów mamy na swoim koncie wiele rekordów aukcyjnych, które na stałe zapisały się na kartach numizmatyki polskiej:

  • Najdroższa srebrna polska moneta sprzedana w historii: Aukcja 1 Niemczyk lot.71 Stanisław August Poniatowski Talar Morikofera TALERVS POLONICVS 1766 Cena sprzedaży: 609 500 złotych

  • Najdroższy medal sprzedany w historii polskiej numizmatyki: Aukcja 3 Niemczyk lot.79 Jan II Kazimierz. Medal o wadze 50 dukatów 1658, Toruń Cena sprzedaży: 1 104 000 złotych

  • Najdroższy i najrzadszy trojak polski: Aukcja 10 Niemczyk lot.31 Stefan Batory. Trojak (3 grosze) 1585, Malbork NGC MS63 Cena sprzedaży: 109 250 złotych

  • Najdroższa złota moneta sprzedana na aukcji w Polsce: Aukcja 21 Niemczyk lot.92 Zygmunt III Waza. Portugał 10 dukatów 1592, Ryga Cena sprzedaży: 948 750 złotych


Pokazuje to jak piękna i ceniona jest polska numizmatyka na świecie oraz jak chętnie kolekcjonerzy z całego świata walczą o polskie numizmaty na naszych i światowych aukcjach.

Serdecznie zapraszamy na nasze kolejne Aukcje, a także do naszego sklepu w Warszawie przy ul.Żelaznej 67 lok. 22.

Do Państwa dyspozycji jesteśmy od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 17.00.

Kolekcjonerzy to ludzie szczęśliwi!

Zapraszam do współpracy Michał Niemczyk

Załoga

Jesteśmy liderem sprzedaży numizmatyki w Polsce

3.240.000

polskich złotych
Najdroższy numizmat na aukcji

14.5

miliona złotych
Rekordowy obrót aukcji

30.000

osób nam zaufało
Dziękujemy naszym klientom

395.000

sprzedanych przedmiotów
Jesteśmy dumni z takiego wyniku

Skontaktuj się z nami

22 620 45 74

Zadzwoń do nas dzisiaj, aby dowiedzieć się więcej na temat naszych produktów lub napisz na email: [email protected]

Najlepsza obsługa online

Infolinia czynna pon.-pt. 9.00 - 17.00

Infolinia czynna pon.-pt. 9.00 - 17.00

14 dni na zwrot bez podawania przyczyny

14 dni na zwrot bez podawania przyczyny

Ekspresowa dostawa kurierem UPS

Ekspresowa dostawa kurierem UPS

Bezpieczeństwo płatności dzięki szyfrowaniu SSL

Bezpieczeństwo płatności dzięki szyfrowaniu SSL

Gwarancja udanych zakupów oraz satysfakcja

Gwarancja udanych zakupów oraz satysfakcja

youtube facebook